Brno vykupuje pozemky železničářů, zchátralý areál uvolní místo novému nádraží

Nedostavěná železničářská poliklinika v brněnských Štýřicích.

Nedokončená železničářská poliklinika v brněnských Štýřicích půjde k zemi. Chátrající areál zasahuje do prováděných úprav nábřeží Svratky i plánovaného nového hlavního nádraží. Vedení Brna schválilo záměr vykoupit dotčené pozemky od Správy železnic.

O získání areálu kolem původně zamýšlené železniční polikliniky usiluje město už od roku 2015. “Nyní jsme dospěli k návrhu smlouvy se Správou železnic, který dle zákona posvětila i vláda České republiky,“ informovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Rozsáhlý areál na jih od centra moravské metropole je momentálně ruinou. Mnoho budov bylo pouze rozestavěno, a to včetně samotné polikliniky či objektu garáží a autodílny. Stavby obklopuje velký nezastavěný pozemek. Jakémukoli dalšímu budování bude muset předcházet demolice a sanace pozemků.

Hodnota nemovitostí byla dle znaleckého posudku vyčíslena na téměř padesát milionů korun. Správa železnic k ceně připočetla DPH v hodnotě přibližně deset milionů korun, protože předmětné nemovitosti má evidovány jako obchodní majetek, který měl sloužit k ekonomické činnosti. Celkově bude areál stát šedesát milionů korun.

Vedení Brna má připravený demoliční projekt. Po nákupu a zajištění všech nezbytných záležitostí může začít sanace areálu a příprava na revitalizaci toku a údolní nivy v okolí Štýřického nábřeží.

Areál štýřické polikliniky na mapě

Chátrající areál se promění k nepoznání

“Kancelář architekta města také zároveň připravuje etapu IX protipovodňových opatření, která by se měla během několika let posunout k realizaci. Plánujeme vybudovat přírodě blízká opatření a novou rekreační plochu pro obyvatele Brna. Součástí bude nová lávka přes řeku pro pěší a lokální biocentrum v ochranném režimu,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Do území objektu nedokončené železniční polikliniky také zasahuje plánovaná přestavba brněnského železničního uzlu. “V oblasti se bude stavět nová komunikace, která spojí ulici Pražákovu a Rosickou, a k ní i chodník a veřejné osvětlení. Vznikne zde i tramvajové kolejiště. Díky těmto změnám bude oblast připravena k dalšímu urbanistickému vývoji jihu Brna. Do budoucna se počítá také se vznikem obchodů a služeb,“ uzavřel radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

Zdroj: město Brno, foto:

Související články

Přečtěte si  Modernizace stadionu Zbrojovky Brno proběhne pomaleji. Město do další fáze investuje jen 20 milionů

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*