Brno vytvořilo nové přírodní kluziště, bruslit se dá v “Zamilcu”

Kluziště v Zamilovaném hájku

Bruslaři mohou vyrazit do Zamilovaného hájku k řece Ponávce v severní části Brna. Její retenční nádrž nechalo město částečně zatopit, aby tu v silných mrazech vzniklo kluziště. Nyní je led dostatečně silný a bezpečný.

Procházku teď můžete spojit s bruslením

„Protože bylo v Ponávce hodně vody, nechali jsme částečně zatopit suchý poldr v ‘Zamilcu’, který je jinak určen pro zachytávání vody z Ponávky v případě povodní. V Řečkovicích tak vznikla přírodní bruslařská plocha asi o dvou hektarech. Bruslařům se tu tak nabízí zcela nový zážitek. O víkendu si sem našly cestu stovky lidí,” uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Suchý poldr má celkovou rozlohu deset hektarů. Jde o bývalý Dolní rybník, který má využití i během roku. Sportovci zde mají softballová hřiště a za freeride sjezdem se sem sjíždí cyklisté. Je to také oblíbené místo pro vycházky.

S kluzištěm počítáme do budoucna

Se zimním využitím poldru počítá město i do budoucna. „Letos jsme si to vyzkoušeli a do příštího roku chceme vychytat všechny nedostatky. Pro úpravu ledu můžeme využít rolbu pořízenou z Participativního rozpočtu. Pro snadnější přezouvání a odpočinek sem chceme dodat lavičky,” doplnil Hladík. 

Bruslení v Zamilovaném hájku, neboli “Zamilcu”, si pochvalují i místní. Ti starší s nostalgií vzpomínají, jak se na bruslích v těchto místech proháněli na bývalém rybníku.

„Je to již řada let, co se v Zamilovaném hájku naposledy bruslilo. Tuto pro Zamilec nostalgickou aktivitu jsem již delší dobu chtěl oživit a tím navázat na jednu krásnou řečkovickou tradici. Proto jsem rád podpořil tuto myšlenku,” uvedl řečkovický zastupitel Petr Bořecký.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o trvalou vodní plochu, chová se zamrzání hladiny jinak než na klasickém rybníku.

„To nesnižuje jeho bezpečnost, ale ovlivňuje estetiku. Je potřeba dodržet určité postupy, aby led byl co nejhladší a nevznikaly na něm praskliny. V letošním roce jsme si ověřili, že je Zamilovaný hájek pro bruslení vhodným místem,” upřesnil Bořecký.

Foto: Miroslav Vlček, Pavel Němec

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*