Brno zachraňuje slavnou Arnoldovu vilu i rozsáhlou zahradu

Arnoldova vila před rekonstrukcí

Arnoldova Vila v brněnských Černých Polích dlouhá léta chátrala. Koncem minulého roku město zahájilo její rekonstrukci. Obnovy se dočká i přilehlá zahrada. Brněnský magistrát na ni přičlenil 20 milionů korun.

Vedení Brno chce zahradu zrevitalizovat ještě před otevřením samotné vily. „Slavnostní otevření zrekonstruované Arnoldovy vily by se mělo odehrát v kultivovaném prostředí. Na základě vypracované projektové dokumentace revitalizace zahrady jsme se rozhodli vyčlenit peníze v rozpočtu,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

zahrada u Arnoldovy vily před rekonstrukcí

O záchraně Arnoldovy vily jsme už dříve psali v tomto článku.

Ruina v sousedství slavných vil

Arnoldova vila se nachází v sousedství slavných brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer. Zároveň je nejstarší z nich. Byla postavena pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 prostory sloužily mateřské škole, poté osiřela. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.

Brno na opravu vily získalo 38 milionů korun z dotací včetně norských fondů. Náklady celkově dosahují téměř 150 milionů korun. Podmínkou pro čerpání dotace je dokončení rekonstrukce do března 2024.

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*