Brno získá nový most, vyroste u Nové Zbrojovky. Navrhli ho architekti z Londýna

Vizualizace nového mostu mezi Novou Zbrojovkou a Husovicemi.

Řeku Svitavu na území Brna překlene nový most. Za jeho návrhem stojí britský ateliér William Matthews Associates, který uspěl v soutěži. Most propojí vznikající lokalitu Nová Zbrojovka s Husovicemi.

Odborná porota vybrala projekt londýnských architektů ze sedmi soutěžních návrhů a konci února a výsledky dnes schválila městská rada. Všechny návrhy soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna budou vystaveny na přelomu dubna a května v kavárně Industra, která je součástí areálu Zbrojovky.

Most umožní přes Svitavu projet ve dvou pruzích veřejné hromadné dopravě a další dva nabídne řidičům automobilů. Na obou stranách přibydou samostatné oddělené cyklostezky i prostor pro pohyb pěších. Náklady projektu jsou odhadovány na více než 220 milionů korun.

Elegantní propojení obou břehů Svitavy

Nový most podle vedení města pomůže jako elegantní spojení obou břehů řeky Svitavy hned dvakrát. Umožní další rozvoj lokality a zároveň se stane impulzem k proměně nábřeží s připravovaným poříčním parkem, který překlene. Podle autorů z architektonické kanceláře William Matthews Associates místo nabídne přírodní alternativu urbanizované krajiny a umožní jinak městem svázané řece si trochu oddechnout.

Návrh se podle jeho autorů snaží maximálně respektovat kulturní a přírodní priority místa, zároveň má být i zodpovědně hospodárný a udržitelný. Celý projekt je také nutné sladit s výstavbou XXI. a XXII. etapy brněnské ochrany před velkou vodou, které mají vzniknout do roku 2025. Spolu s plánovaným mostem jde podle vedení města o nutné podmínky proměny Zbrojovky v novou městskou čtvrť.

V Brně se desítky let nepostavil nový most, je proto skvělé, že na jeho podobu byla vypsána architektonická soutěž. Oceňuji možnost výběru mezi sedmi velmi rozdílnými návrhy, kdy každý z týmů přistupoval k zadání úplně jinak,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček.

„Při svém hodnocení jsme ocenili především štíhlou ocelovou konstrukci mostu a velkorysý povodňový park, rozšiřující nábřeží řeky do obou stran. Řešení je jednoduché, prostorově velkorysé, flexibilní, dostatečně prostupné pro různé druhy pohybu návštěvníků,“ dodal Sedláček.

Brownfieldy nahradí byty a kanceláře

Okolní lokalitu historický ovládal průmysl. Jedna strana řeky patřila výrobě v brněnské Zbrojovce, druhá Motorárně Zetoru. “Potenciál proměny nábřeží je proto pro město i jeho obyvatele velký. Místo zanedbaných brownfieldů přibydou nové byty, kanceláře, služby i nová zeleň. Díky dlouhodobé spolupráci soukromého a veřejného sektoru navíc investoři pokryjí také část nákladů na veřejnou infrastrukturu,” upřesnil městský architekt.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Proměnu celé lokality i stabilizaci trasy budoucího mostu umožnila také aktualizace stávajícího územního plánu. Nad řekou se propojí vznikající ulice Nová Dukelská ze směru od Tomkova náměstí a Nová Šámalova od Zábrdovické ulice. Cílem bylo podle vedení města zajistit také co nejmenší zásah do hodnotných budov areálu Briessovy sladovny.

Vítězný londýnský ateliér stojí za oceňovanými projekty, jako je pěší most Tintagel Castle v severním Cornwallu nebo Canada Square Pavilion v londýnské čtvrti Canary Wharf. Podílí se také na projektu britské vysokorychlostní železnice na nádraží Euston.

Všechny soutěžní návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v kavárně Industra v areálu Zbrojovky. Vernisáž za účasti vítězného týmu proběhne 20. dubna 2022 od 18 hodin.

Podívejte se jak bude vypadat nový most i na další soutěžní návrhy

Zdroj, foto a video: KAM Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*