Byty OKD půjdou pod švédskou firmu, povolil antimonopolní úřad

OKD

Švédská společnost Heimstaden Bostad může koupit skupinu Residomo, která vlastní více než 42.500 bytů, převážně po OKD. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

“Nabývané společnosti působí zejména v oblasti pronájmu rezidenčních nemovitostí a pronájmu nebytových prostor v České republice. Vzhledem k tomu, že skupina Heimstaden v České republice dosud nepůsobí, jedná se o konglomerátní spojení, které nezpůsobuje žádné dopady na dosavadní stav hospodářské soutěže,” uvedl úřad ve zprávě. Rozhodnutí je pravomocné.

Heimstaden Bostad za Residomo zaplatí zhruba 1,3 miliardy eur, tedy téměř 33 miliard korun. Uvedla to v lednu při oznámení obchodu.

Švédové skupují největšího poskytovatele nájemního bydlení

Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku. V majetku má hlavně někdejší hornické byty na území Moravskoslezského kraje. Společnost s předchozím názvem RPG Byty (k přejmenování došlo v roce 2017) je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila od státu v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

Byty se původně měly prodat nájemníkům

V privatizační smlouvě se původně společnost zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků. Podle sdružení šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace. Vlastníky firmy se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, které ji nyní prodávají.

Zdroj: ČTK, foto:

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*