Cena tepla vzroste v Olomouci jen o stokoruny, uklidňuje primátor

Ilustrační foto

Výrazný růst cen energií se projevil na finanční situaci mnoha odběratelů. Ke zvýšení cen tepla musí přistoupit v Olomouci. Podle primátora Mirka Žbánka ale nepůjde o dramatický nárůst, který navíc bude nižší než v jiných velkých městech. Vedení Olomouce se totiž dohodlo s místním dodavatelem na schůdném řešení.

Společnost OLTERM & TD Olomouc od 1. ledna příštího roku zvyšuje ceny tepelné energie pro své odběratele na území města. Jak informoval primátor Žbánek, průměrná olomoucká domácnost zaplatí měsíčně o zhruba dvě stě korun více. Pokud EU a stát přistoupí ke kompenzaci povolenek, cena se podle něj ještě může snížit.

„Kdyby se promítl skutečný nárůst nákladů související s dodávkou tepelné energie pro rok 2022, navýšení cen by bylo větší, ale podařilo se nám najít kompromis a po opakovaných jednáních jsme se dohodli na růstu cen pod dvaceti procenty. Oproti jiným velkým městům tedy nebude v Olomouci zdražení tak výrazné,“ uvedl Žbánek.

Podle vedení dodavatelské společnosti je důvodem navýšení cen tepelné energie je zejména nárůst cen primárních paliv a médií a inflace. Cenu dodávek tepla z centrálního zásobování teplem pak ovlivňují hlavně enormně rostoucí náklady na nákup emisních povolenek.

„V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné,“ doplnil ředitel OLTERM & TD Olomouc Kamil Vrbka.

Nárůst zůstal pod dvaceti procenty

Společnost OLTERM & TD Olomouc je společným podnikem statutárního města Olomouce a společnosti Veolia Energie ČR. Oba vlastníci společnosti vedli v posledních týdnech intenzivní jednání ohledně meziročního navýšení cen tepelné energie pro napojené odběratele na území města. Skutečný nárůst nákladů související s dodávkou tepelné energie pro rok 2022 by představoval navýšení cen tepla až o 25%, obdobně jako je tomu v jiných velkých městech.

“Obě strany se po opakovaných jednáních dohodly, že bude uplatněn nárůst cen tepelné energie pouze ve výši 17%. To představuje pro bytovou jednotku o velikosti 60 metrů čtverečních navýšení průměrného měsíčního nákladu na teplo o zhruba dvě stě korun,” upřesnila tisková mluvčí města Radka Štědrá.

Přečtěte si  Čtvrtý ročník projektu Milostivé léto cílí na dluhy klientů u zdravotních pojišťoven

OLTERM & TD Olomouc je především výrobcem a dodavatelem tepelné energie pro byty, školská zařízení, terciální a komerční sféru na území města Olomouce. Zásobuje teplem na 29 tisíc domácností a provozuje téměř 800 tepelných zdrojů včetně navazujících rozvodů tepla.

Zdroj: město Olomouc, foto: Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*