Lyžařské středisko Ski Park Červená Voda, které je často marketingově propagováno také jako ski areál Buková hora, Vás nadchne svou dva kilometry dlouhou červenou sjezdovkou Mlýnickou a také modrou sjezdovkou Heroltickou. Díky propojení s přívětívými sjezdovkami na druhé straně Bukové hory v Čenkovicích je středisko velmi vhodné pro rodiny s dětmi nebo pro lyžaře, kteří upřednostňují méně strmé sjezdovky. Na své si přijdou také nadšenci freestyle lyžování a snowboardingu.
Nadmořská výška a převýšení
I když Orlické hory v této části hřebene nedosahují výšky tisíce metrů, celkové převýšení tohoto střediska je čtyři sta metrů, což umožňuje velmi pěkné svezení. Pro srovnání, například středisko Hochkar v Dolním Rakousku nabízí stejné převýšení. Doposud bylo těchto čtyři sta metrů převýšení obsluhováno vyhřívanou čtyřsedačkou, díky které si Červenou Vodu oblíbilo zejména něžné pohlaví. Mezi plány do budoucna je i nová šestisedačka a přesunutí stávající čtyřsedačky na druhou stranu kopce do Čenkovic.
Dostupnost areálu
V této rubrice popisujeme lyžování na Moravě, ale pokud hovoříme o lyžování ve středisku Červená Voda, nemůžeme samozřejmě nezmínit Čenkovice. Tato obec leží sice na české straně kopce, ale již od svých počátků byla vždy známým střediskem pro moravské lyžaře. Zejména z Brna je to sem opravdu blízko, jen sto šest kilometrů. Z velkých lyžařských středisek severních hor je tedy Buková hora pro lyžaře z Brna nejbližší. Pokud jedete na druhou stranu Bukové hory, tedy na moravskou stranu do Červené Vody, tak je to z Brna přes Štíty jen sto čtrnáct kilometrů. Těch pár kilometrů navíc se Vám vyplatí, protože Červená Voda nabízí velké parkoviště, velmi kvalitní zázemí, restauraci, půjčovnu a lyžařský servis. A to vše pohodlně na jednom místě po vzoru například severoamerických středisek.
Převlékací místnost
Jako lyžařský patriot se snažím být velmi spravedlivý, když píšu o lyžařských střediscích. Obecně chci vždy lyžování u nás podpořit. Nekritizuji jiné, ale v případě Červené Vody musím středisko opravdu pochválit za jednu z hlediska investice nenáročnou, ale v konečném důsledku velmi podstatnou věc. Mají tu totiž převlékací místnost pro lyžaře, kteří přijedou na jeden den. Tato místnost samozřejmě není jen pro nás, kteří přijedeme ráno z města a večer se vracíme domů. Převlékárna slouží i pro ty, kteří jsou například ubytovaní v nedalekých obcích Štíty nebo Červená Voda, ale k lanovce musejí holt přijet autem.
Dlouho jsem žil ve Spojených státech a lyžoval od Virginie na jihu až po Aljašku na severu. Nepamatuji si jediné středisko v Severní Americe, které by nemělo převlékací místnost. Tam všichni velmi dobře chápou, že jen pár lidí si může dovolit ubytování přímo na svahu a naprostá většina lyžařů přijede k lanovce a musí se někde převléknout a přezout. Za oceánem jsou pro jednodenní lyžaře nezřídka k dispozici velké prostorné haly.
Na Červené Vodě se sice jedná pouze o malý prostor pod schodištěm, ale je tam a je otevřen pro každého. Lyžaři se tedy mohou v teple převléknout a přezout a mají k dispozici stoly a židličky pokud by si chtěli dát vlastní svačinu. Naobědvat se v restauraci na našich moravských horách se stává v poslední době téměř luxusem. Obecně ve městech stále existují relativně levná obědová menu, ale na horách, kde oběd tvoří naprosto hlavní příjem jídelny, levná menu nenabízejí. Středisko se však chová moudře, pokud umožní lyžařům v klidu sníst sendvič, který si přivezli z domu. Každý klient se totiž počítá.
Osobně bych si velmi přál, aby podobné převlékárny byly ve všech lyžařských resortech a jejich majitelům to vždy kladu na srdce. Nikdo se nechce rvát do zmrzlých lyžáků u auta nebo u busu na parkovišti.
Přeshraniční lyžování s výhledem na Alpy
Přímo na tomto jižním hřebeni Orlických hor sdílejí hranici země Morava a Čechy. Co se týče přejezdu hranice na lyžích nabízí tedy Buková hora podobný zážitek jako například střediska Sella Nevea a Kanin, kde lyžujete na italské i slovinské straně Julských Alp. Uznávám, že výhledy na zasněžené Alpy z výšky dva a půl kilometru a Jadran v pozadí Vám moravská ani česká strana Orlických hor opravdu nenabídne.
Na Červené Vodě jsou si toho vědomi, a proto pro Vás přichystali alespoň pěkný výhled na Alpy, i když tedy bez toho Jadranu v pozadí. Ale nemůžete chtít všechno. Buďte vděční Vašim rodičům, že Vám umožnili vyrůstat na Moravě a máte to na hory relativně blízko. Kdybyste bydleli v Minsku nebo ve Varšavě, jednodenní výlet na hory by až zas tak reálný nebyl.
Podnikové lyžování
Zatímco středisko Červená Voda je relativně mladé a právě slaví deset let provozu, v Čenkovicích se organizovaně lyžuje již od roku 1957. V tom roce lyžaři z TJ Lokomotiva Česká Třebová začali provozovat na Bukové hoře jednoduchý vlek, který měl dva navijáky s automobilovou převodovkou. Tento vlek mohl vyvézt osm sjezdařů k horní kladce a ti pak sjeli dolů, jak popisuje pan Karel Hájek z České Třebové ve velmi pěkně sepsané historii lyžování v Čenkovicích.
V té době byl severní konec obce vylidněný a po odsunu v roce 1946 zde zbyly pouze prázdné chalupy a kostel. Tento kostel zde můžete vidět dodnes přímo u spodní stanice lanovky. V roce 1958 byla započata stavba kotvového vleku, na jehož výrobě se podíleli nadšenci ze všech českotřebovských továren. Je potřeba si uvědomit, že v té době nebylo mnoho výrobců lyžařských vleků. Například Transporta Chrudim začala sériově vyrábět kotvové vleky až v roce 1961. V roce 1968 se horní stanice vleku posunula blíže k vrcholu Bukové hory. Tato sjezdovka se jmenuje dodnes Třebovská a nyní ji obsluhuje dvousedačka. Již v příští sezoně zde naleznete odpojitelnou čtyřsedačku.
V Čenkovicích lyžovali a trénovali také moravští lyžaři z TJ Svitavy. Jedná se o zadní sjezdovku s kotvovým vlekem, které se dodnes říká Svitavská. Středisko tedy bylo rozparcelováno lyžařskými kluby, které byly za dob socialismu většinou sponzorovány různými podniky. Když bylo postaveno středisko Červená Voda, tak po určitou dobu nebylo možné lyžovat na jeden skipas na celé Bukové hoře. Avšak nyní Váš skipas platí jak na moravské, tak na české straně a středisko tedy nabízí osm a půl kilometrů sjezdovek.
Nové investice
Zmínil jsem již plánovanou čtyřsedačku v Čenkovicích, ale největší investiční uragán čeká Červenou Vodu. V budoucnu zde bude odpojitelná šestisedačka! Aktuální čtyřsedačka se přesune na druhou stranu kopce a Buková hora tak nabídne opravdu moderní dopravní zařízení na všech sjezdovkách. Osobně mě trochu mrzí, že v Čenkovicích nezůstala stará Poma, protože tento kultovní vlek patří k nejlepším horským dopravním prostředkům je výborným treningovým parťákem pro závodní lyžování. Pro Pomu však místo už nezbylo a až budu starší, tak budu možná rád, že si odpočinu na lanovce.
Běžkařské trasy
Středisko se nachází na samotném jižním výběžku Orlických hor. Od horní stanice lanovky si můžete dát značenou tůru na běžkách na Suchý Vrch. Celkem v této oblasti naleznete desítky kilometrů upravovaných běžeckých tras.
Freestyle
Červená Voda se profiluje jako centrum freestyle lyžování a snowboardingu. Každoročně se zde staví park a organizují různé freestyle happeningy. Pokud jste příznivci širokých kalhot a Vaše hrany zásadně nebrousíte, aby se Vám nezasekly na překážkách, tak Červenou Vodu beztak znáte a nemusíme Vám ji představovat.
Doprava
Do Červené Vody můžete přijet autem z jihu od Olomouce přes Zábřeh nebo ze Svitav přes Lanškroun. Z Brna je rozhodně lepší jezdit přes Svitavy, i když Vás přechytralá navigace bude vést přes Olomouc. Tato trasa je o více než třicet kilometrů delší a časová úspora je tedy v konci konců naprosto zanedbatelná. Ano, pokud by byla dostavena dálnice Vídeň-Wroclaw, která byla plánovaná již před druhou světovou válkou, tak byste na Červené Vodě mohli být z Brna za hodinu. Ale jak vždy říkám, možná byste se jmenovali Helmut nebo Helga. Alespoň malou pomoc při cestě na hory však již brzy nabídne čtyřicet let plánovaný obchvat Svitav, který by se měl konečně začít stavět v roce 2021.
Pokud se Vám nechce řídit, můžete do střediska Červená Voda vyrazit autobusem CITY SKI z Brna. Během zimní sezóny jezdí busy z ulice Veveří o víkendech i ve všední dny. Komfortním busem trvá cesta z Brna přes Svitavy méně dvě hodiny. Ceny za balíček dopravy a lyžování jsou velmi atraktivní. Dospělí sjezdaři včetně skipasu platí 850 Kč a děti jen 750 Kč. Běžkaři bez skipasu mají zájezd za 400 Kč.
Můžete vyrazit například v sobotu 15. února 2020, kdy budou na Červené Vodě slavit desáté výročí provozu a na programu budou i doprovodné akce. Služba lyžařům CITY SKI také slaví deset let, takže bus samozřejmě v tomto termínu nebude chybět.
Místo v autobuse na Červenou Vodu si můžete rezervovat na: www.cityski.cz. Pokud byste se chtěli dozvědět více i o výše zmíněném přeshraničním lyžování v Julských Alpách, navštivte: www.cityski.cz/italie
Autor a foto: Pavel Trčala a archiv TJ Lokomotiva
Buďte první kdo přidá komentář