České dráhy budou zabezpečovat část vlakové dopravy na jihu Moravy. Nabídly horší vlaky, ale za méně peněz

Krajští radní Jihomoravského kraje rozhodli o výběru provozovatele regionální železniční osobní dopravy na části jihomoravských linek. Konkrétně jde o linku S4 a soubor Střed. Své konkurenty porazili nižší cenou, ale také horšími vlaky.

Přepravu cestujících od změny jízdních řádů v prosinci 2024 budou v následujících letech zabezpečovat České dráhy se stávajícím vozovým parkem. V rámci tržní konzultace nabídl národní dopravce cenově nejvýhodnější variantu. Za provoz těchto linek zaplatí Jihomoravský kraj přibližně půl miliardy korun ročně. Smlouva bude uzavřena na dobu deseti let s možností dřívějšího ukončení, a to z důvodu plánovaného přechodu na hybridní vozidla. Plánovaný rozsah výkonu na lince S4 je 800 000 vlakokilometrů ročně a v souboru Střed je to 2,84 milionu vlakokilometrů ročně.

Finanční úsporu pocítí cestující horším komfortem

Doprava bude zajištěna především motorovými vozy řady 842 a 843 a přípojnými a řídicími vozy. Konkurenční dopravce Arriva nabízel nízkopodlažní soupravy, ale požadoval za službu vyšší platbu.

„Upřednostnili jsme cenově výhodnější nabídku od Český drah, protože předpokládáme, že budou realizovat přepravu cestujících vozidly stávající kvality pouze pět let. Na dnešní radě jsme totiž současně zadali krajskému odboru dopravy a organizaci KORDIS, aby zahájily přípravu veřejné soutěže, kterou bude vybrán nový dopravce, který bude muset pořídit a provozovat nové vlaky hybridního typu. Obdobně jako na jiných linkách tedy dojde k nasazení nových moderních vlaků, které zvýší komfort našich cestujících,” vysvětlil Jiří Crha, náměstek hejtmana pro dopravu.

Jedná se o linky S4 a soubor Střed:

  • S4 Brno – Zastávka u Brna
  • S6 + R56 Brno – Nesovice – Kyjov – Veselí nad Moravou – Uherské Hradiště – Staré Město u Uh. Hradiště,
  • S41 Brno – Moravské Bránice – Ivančice / Moravský Krumlov – Miroslav,
  • S21 Skalice nad Svitavou – Boskovice,
  • S61 Bzenec – Moravský Písek,
  • víkendové rekreační vlaky „Pernštejn“ a „Radhošť“,
  • letní festivalové vlaky v okolí Veselí nad Moravou.

Autor: red Zdroj a foto: České dráhy, JMK

Související články

Přečtěte si  V brněnských Pisárkách proběhne unikátní betonáž mostu. Dopravní podnik zve veřejnost

Doporučujeme


2 Comments

  1. Ok. Trať Brno směr Veselí nad Moravou se přejmenuje s S6 + R56 na ČŽS…(Českomoravský Železniční Skanzen…..🤢)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*