Cestující v Jihlavě už více než půl roku čekají na nové trolejbusy, prvních nových vozů se dočkají nejdříve v březnu

Cestující v Jihlavě měli už od června loňského roku cestovat novými parciálními trolejbusy. Sdružení firem TRAM FOR ENVI a Bogdan Motors však dodávku pro Jihlavský dopravní podnik neustále oddaluje.

Dodávka šesti nových parciálních trolejbusů pro jihlavský dopravní podnik bude mít asi čtrnáctiměsíční zpoždění. Sdružení firem TRAM FOR ENVI a Bogdan Motors zdůvodňuje svůj velký skluz delší než jeden rok především chybějícími komponenty elektro výzbroje, kterou má dodat subdodavatelská společnost Cegelec.

Původně přitom podle platné smlouvy mělo všech šest nových vozů jezdit v Jihlavě od června 2022. „Aktuálně nám dodavatel posunul termín dodávky prvních tří vozů tak, že bychom nejdříve mohli počítat s jejich zařazením do zkušebního provozu s cestujícími v druhé polovině března nebo až v dubnu 2023. Zbývající dodávka a finální termín převzetí všech šesti vozů je v plánu až v srpnu 2023,“ říká předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner s tím, že tomu musí ještě předcházet schválení nového typu trolejbusu SOR TNS 12.

Zpoždění dodávky odkládá plánovanou pomoc Ukrajině s vyřazenými vozy

Nyní je podle jeho slov už všech šest trolejbusů vyrobeno, ale čeká se na komponenty elektro výzbroje. Tento týden by měl být první vůz převezen do dopravního podniku v Hradci Králové k zahájení provozních zkoušek a zkušebního provozu bez cestujících. S dodavatelem se jihlavský dopravní podnik snaží aktivně komunikovat prostřednictvím kontrolních dnů v místě výroby a také pomocí online meetingů. „Musím však konstatovat, že komunikace není vůbec jednoduchá a je aktivní spíše z naší strany. Bohužel dodavatel zatím slíbené termíny neplní. Zpoždění v dodávce nám způsobuje velké komplikace v provozu MHD, kdy je nutno nasazovat na náhradní dopravu při výlukách elektrické trakce místo doposud nedodaných parciálních trolejbusů starší naftové autobusy. Zároveň při startu provozu na nové trolejbusové trati do průmyslové zóny Pávov a do Bedřichova bude také nutné nasadit na některé spoje náhradní autobusy,“ konstatuje Radim Rovner a doplňuje, že dodavateli už byla dle platné kupní smlouvy a rozhodnutí představenstva vyfakturována v plné výši smluvní pokuta za zpoždění v dodávce trolejbusů.

Kvůli zpoždění v dodávce nových vozů tak není ani možné odeslat vyřazované trolejbusy Škoda 24 Tr na pomoc válkou postižené Ukrajině, protože musejí zůstat do dodání nových trolejbusů v inventárním stavu Dopravního podniku v Jihlavě.

Přečtěte si  Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu znovu otevírá pro cestující

Autor: red Zdroj a foto: Město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*