Chátrající hotel ve Frýdku-Místku má zachránit městská firma, vzniknou v něm byty

Bývalý hotel Centrum představuje jednu z nevzhledných dominant Frýdku-Místku.

Budoucnost hotelu Centrum ve Frýdku-Místku dostala jasné obrysy. Rozpadající se dominantu města zakoupí městská společnost DISTEP, která objekt opraví a využije. Včera o tom rozhodli zastupitelé.

O frýdeckomísteckém hotelu centrum jsme naposledy psali v tomto článku.

Rozpadající se hotel Centrum a přilehlé pozemky skončí v rukou městské společnosti DISTEP, majetek města pořídí za 44 mil Kč. Společnost, která ve Frýdku-Místku zajišťuje dodávky a rozvody tepelné energie, plánuje centralizovat svůj provoz, nyní fungující na několika místech ve městě. Do budovy bývalého hotelu DISTEP plánuje přestěhovat všechny své provozy.

„Společnost DISTEP je roztříštěna v několika objektech, vzájemná komunikace a fungování jsou komplikované, máme zvýšené provozní a udržovací náklady. Zrekonstruujeme bývalý restaurační trakt na své administrativně-technické zázemí včetně garáží. V okamžiku, kdy se jako společnost přesuneme, postupně vlastními silami budeme opravovat jednotlivá hotelová patra na občanskou vybavenost, která v sobě bude zahrnovat běžné i bezbariérové byty,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jiří Čuda.

Plány se mění

Stávající sídlo a další objekty ve svém majetku plánuje DISTEP prodat a následně chce začít s rekonstrukcí horních pater bývalého hotelu. V podzemí bývalého hotelu se nachází velkokapacitní výměník, který umožní napojit budoucí klienty. Podle vedení Frýdku-Místku tak bude mít město osud hotelu pod kontrolou a zamezí tomu, aby v něm vznikla například sociální ubytovna.

„Důležité je, že budova nebude zbourána, což by bylo velmi neefektivní, a že v ní nevznikne obchod s chudobou. Bývalý hotel Centrum zůstane v majetku městské společnosti a po nezbytných opravách bude také opět sloužit občanům,“ sdělil primátor Petr Korč.

Město koupilo chátrající hotel Centrum v roce 2018. Původní plány na přestavbu a vybudování ubytování pro seniory se ukázaly kvůli technickým parametrům budovy jako nereálné. Finančně neefektivní se ukázala také varianta zbourání objektu a výstavby domů pro seniory a matky s dětmi, která by vyšla na půl miliardy korun.

Proto město hledalo cestu, jak objekt zachránit. Objevil se zájemce, který nabídl směnu za bytové domy. Vznikla pracovní skupina, která tuto nabídku posuzovala. Se směnou za nemovitý majetek pak přišel další zájemce.

„Jednání týkající se hotelu Centrum nabrala dynamiku od března letošního roku. Jednali jsme nakonec s několika zájemci, vždy jsme ale stanovili podmínku na zachování budovy tohoto hotelu,“ upřesnil náměstek primátora pro majetek a majetkové účasti Radovan Hořínek.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Nakonec město dostalo celkem šest nabídek investorů na odkoupení nebo směnu hotelu Centrum, včetně nabídky DISTEPu, která byla pro město nejzajímavější a poskytuje mu největší záruky. “DISTEP disponuje finančními hotovostními prostředky, které jsou takto ochráněny proti inflaci. Koupě objektu bývalého hotelu společností, která zajišťuje obyvatelům Frýdku-Místku rozvody tepla do domácností, nijak negativně budoucí ceny za tepelné energie neovlivní,” doplnil primátor Korč.

Doporučujeme

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*