Chceme zákon o metropolitních oblastech, zaznělo na konferenci v Brně

Třetí ročník konference s tematikou metropolitních oblastí se uskutečnil v brněnském hotelu Passage

Minulý týden se v Brně konala konference s tematikou rozvoje metropolitních oblastí. Ty tvoří blízké okolí velkých metropolí jako je právě Brno a získávají prostředky z Evropské unie ve výši miliard korun. Účastníci se shodli, že je třeba metropolitní oblasti legislativně ukotvit.

Do moravské metropole se na konferenci s názvem „Metropolitní spolupráce s ručením (ne)omezeným?!“ sjelo na 150 účastníků, zástupců měst a obcí, ale i ministerstev a státních, akademických nebo neziskových organizací. Cílem bylo posunout odbornou i politickou diskusi směrem k posílení metropolitní spolupráce, a to včetně legislativního ukotvení a rozšíření možností finanční podpory.

Pozice metropolitních oblastí je stále křehká, nemají právní postavení a rozhodovací pravomoci, a přesto mají potenciál řešit efektivněji konkrétní témata v oblasti dopravy nebo životního prostředí. Naším cílem je posílit metropolitní správu a spolupráci jako samostatnou, autonomní a nezávislou na kohezní politice,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Metropolitní oblasti a aglomerace jsou pro rozvoj České republiky naprosto zásadní a jsem rád, že Brno, respektive Brněnská metropolitní oblast je v tomto sektoru lídrem. Ministerstvo pro místní rozvoj bude hledat další možnosti, jak dále posílit metropolitní spolupráci,“ přislíbil ve svém projevu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Inspirujme se v zahraničí

V přednáškách a projevech zazněla řada příkladů dobré praxe na obecní i regionální úrovni. Odborník na územní rozvoj Luděk Sýkora ve svém příspěvku zdůraznil, že by se Česká republika měla přiblížit zemím v západní Evropě a metropolitní spolupráci institucionalizovat. Vycházel přitom z výsledků mezinárodního výzkumného projektu ESPON METRO.

Následovalo vystoupení Markéty Novotné a Jána Bahýľa, kteří reprezentovali výzkumný projekt Technologické agentury METROSPOL. Jeho cílem bylo zkoumat a nalézt vhodné formy organizačního ukotvení metropolitní spolupráce v ČR. Zástupci tohoto projektu takto poprvé představili možná témata, funkce a právní formu takzvaného metropolitního svazku.

Závěrečné shrnutí konference podala Markéta Vaňková. Brněnská primátorka akcentovala, že mezi odborníky panuje shoda na vytvoření subjektu, který by byl zodpovědný za harmonický rozvoj území metropolitních oblastí a aglomerací v České republice, a vyzvala zástupce Ministerstva vnitra, aby ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a zástupci územních partnerů posunuli debatu dále a rozpracovali konkrétní návrh legislativní úpravy.

Zdroj a foto: město Brno, Brněnská metropolitní oblast,

Přečtěte si  Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 se účastní rekordní počet firem

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*