D1 na jihu Brna dostane pruh navíc, odborníci doporučují dva

Ilustrační foto

Dvoukilometrový úsek dálnice D1 získá na jihu Brna jeden pruh navíc v každém směru. S rozšířením přetížené komunikace začnou silničáři už letos. Odborníci do budoucna volají po osmiproudé dálnici v okolí moravské metropole.

Jedná se o první etapu záměru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), který povede ke zvýšení kapacity D1 na třiceti kilometrech v okolí Brna. Zdejší dálnice často zacpávají i dvacetikilometrové kolony.

V této fázi se jedná o dvoukilometrový úsek mezi exitem 194 a 196, kde se sbíhá provoz ze tří dálnic. Podle dat silničářů tudy projede až sto tisíc aut denně. Z dosavadní čtyřproudové dálnice má nyní vzniknout šestiproudá. ŘSD vybere zhotovitele stavby příští měsíc.

Během výstavby řidiče čekají dopravní komplikace spojené například i s nezbytným rozšířením mostů. Silničáři plánují zachovat provoz ve dvou zúžených pruzích v každém směru.

Třípruh má na D1 v budoucnu vést od Kývalky (1) po Holubice (2) (Zdroj mapy.cz)

Třípruh je málo

Rozšíření dálnice v okolí Brna vnímají jako nezbytnost i odborníci z Centra dopravního výzkumu (CDV). Upozornili, že jde o záměr, který byl představen už před více než dvaceti lety. “Spíše bychom měli uvažovat o rozšíření na čtyřipruhy. Tři pruhy považuji za standard, který měl už dávno být,” uvedl pro veřejnoprávní Českou televizi ředitel (CDV) Jindřich Frič. Za překážky k výstavbě označil komplikované majetkové poměry i nedostatek finančních zdrojů.

Připravované rozšíření dvoukilometrového úseku je první z celkových sedmi etap. Po dokončení poslední by slibuje ŘSD třípruh na třicetikilometrovém úseku od Kývalky k Holubicím. V celé plánované délce se po něm řidiči projedou nejdříve v roce 2028.

Autor: pjk, zdroj: ŘSD, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*