Dálnice na Vídeň: Děti Země podaly žalobu proti povolení obchvatu Mikulova

Mikulov dálnice D52

Proti prosincovému rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu, který pravomocně povolil stavbu obchvatu Mikulova, je podaná žaloba. V tiskové zprávě to za spolek uvedl Miroslav Patrik. Obchvat je součástí připravované dálnice D52, která by měla spojit Brno s rakouskou hranicí, od níž povede dálnice do Vídně. Žaloba může stavbu chystanou dlouhá léta znovu zpozdit.

Nekonečný příběh dálnice na Vídeň

Na moravské straně chybí 23 kilometrů dálnice, přičemž obchvat Mikulova je ze všech úseků v přípravě nejdále. Krajský úřad se loni vypořádal s námitkami Dětí Země a původní nepravomocné územní rozhodnutí potvrdil po 15 měsících.

O tomto rozhodnutí jsme už dříve psali: Obchvat Mikulova získal pravomocné územní rozhodnutí. Nejjižnější úsek dálnice na Vídeň by se mohl začít stavět v roce 2021

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl loni v prosinci uvedl, že státní organizace chce v červnu žádat o stavební povolení, dokumentace je připravená. Případný neúspěch u soudu však může stavbu znovu oddálit. O obchvatu Mikulova se mluví zhruba deset let. Politici dlouho mluvili o tom, že není problém jej postavit i v době neexistence krajských zásad územního rozvoje. V současnosti však ŘSD vzhledem ke všem průtahům neuvádí termín zahájení stavby.

Kvůli obchvatu Mikulova už v minulosti soudy musely rozhodnout, zda je zákonná výjimka, kterou stavbě dalo ministerstvo životního prostředí. Nakonec žalobě Dětí Země a dalších fyzických osob nevyhověly.

Rakušané mají hotovo, na moravské straně stavba vázne

Pro ostatní úseky od Pohořelic k Mikulovu ŘSD už zažádalo o územní rozhodnutí a letos čeká postupné vydávání rozhodnutí. I v těchto případech lze očekávat, že se Děti Země budou proti rozhodnutím odvolávat.

Rakušané v minulých letech postupně dovedli dálnici téměř k hranicím. Čtyřpruh vede až k Poysbrunnu a loni v září se otevřel dvoupruhový obchvat Drasenhofenu, který lze v budoucnu o další dva pruhy rozšířit. O dostavbě dálnice na rakouské straně už jsme dříve psali – viz tento článek.

Zdroj: ČTK, foto: twenty20.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*