Další demonstrace za boj proti klimatickým změnám. V Brně se akce se zúčastnily tři stovky lidí všech generací

Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se dnes sešly na Moravském náměstí v Brně na Společné stávce za budoucnost, kterou uspořádalo hnutí Fridays for Future inspirované 16letou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Akce má dát najevo nesouhlas s přístupem politiků ke změně klimatu. Podobné akce se dnes konaly i v dalších městech.

Studenti, rodičové i důchodci

Ačkoli celá iniciativa vzešla od středoškolských studentů, při dnešním protestu přizvali pořadatelé i zástupce dalších aktivit zaměřených na změnu klimatu. Mezi účastníky demonstrace tak byli i rodiče s dětmi, studenti a učitelé z vysokých škol nebo senioři. Jako řečníci vystoupili na pódiu zástupci organizace Limity jsme my, nadace Veronica, Univerzit za klima, ale také matky s dětmi, žačka základní školy i důchodce, který aktivitu mladých podporuje.

Petice za vyhlášení stavu klimatické nouze

Účastníci mohli podepsat petici brněnské odnože organizace Extinction Rebellion, která vyzývá brněnské zastupitele, aby ve městě vyhlásili stav klimatické nouze. Řečníci vyzývali přítomné, aby nejedli maso, nelétali letadly a hlavně netopili uhlím. “Chceme přesvědčit politiky, že je ještě pořád možné, zachránit náš způsob života za cenu menších ústupků, ale je třeba rychle jednat a přijmout systémová opatření,” řekl jeden z pořadatelů demonstrace Martin Veselý.

Demonstranti prošli středem města

Demonstranti se po půlhodině vydali na společný pochod na náměstí Svobody, kde se u takzvaného brněnského orloje uskutečnila performance pěti mladých amatérských herců. Průvod pak pokračoval okruhem přes Českou a Joštovu ulici zpět na Moravské náměstí před budovu Moravské galerie. Mezi dalšími řečníky pak byl například herec Petr Vacek, který studentům vyjádřil obdiv. “Je to začátek cesty, nesmíte povolit, i když úspěchů bude málo a neúspěchů hodně. Ale boj s lidskou blbostí musí pokračovat,” řekl herec demonstrantům.

Pouliční akademie a debata místo sezení ve škole

Kolem poledne na demonstraci navázala takzvaná pouliční akademie, kdy vědci z vysokých škol zájemcům představili fakta o změně klimatu. “To abychom účastníky také trochu vzdělali, když už nejsou ve škole,” poznamenal za organizátory Veselý.

Od 13:00 začala diskuse hnutí Univerzity za klima na katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po dnešní demonstraci ještě následují v Brně další aktivity spojené s týdnem pro klima.

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedie

Doporučujeme


3 Comments

  1. Víc lidí než na Dni za Moravu. Mladou generaci zajímají bohužel jiné problémy než zlikvidovaná Morava a přitom klima i Morava mají v boji za lepší budoucnost tolik společného. Na Moravu nelze jenom vzpomínat a připomínat, za Moravu se musí bojovat stejně jako za klima . Neškodí se čas od času zamyslet zda opravdu bojujeme a zda má moravanství co nabídnout mladé generaci.

    • Já jsem tam chtěl zajít s moravskou fanglou – ono to nejde úplně oddělovat, jde taky o budoucnost Moravy, ale bohužel jsem to zazdil.

      • Ano oddělovat to nejde, ale kolik mladých či studentů by tu moravsko fanglu opravdu přijalo? Nic si nenamlouvejme pod masírkou českých medií jsou více češi a moravanství NEBOJUJE a spíš vyklidilo pozice. Moravanství nezbývá nic jiného než se začít vyhraňovat proti Čechům tak jak to udělali Slováci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*