Další krok k otevření tajemných vodojemů v Brně. Chystá se bezpečnostní úprava

Částečné otevření tajuplných prostorů bývalých vodojemů na Žlutém kopci se stalo velkou senzací. Blíží se úplné zpřístupnění veřejnosti.

O zpřístupnění vodojemů na Žlutém kopci v Brně se mluví už několik let. Nedávno se do nich podívali první návštěvníci, úplné otevření tajuplných prostor se postupně přibližuje. Vedení města schválilo výběr firmy, která naprojektuje nové vstupy a další nezbytné úpravy.

O plánovaném zpřístupnění vodojemů na Žlutém kopci jsme naposledy psali v tomto článku.

Už loňské částečné zpřístupnění vodojemů vyvolalo mezi lidmi velkou poptávku a prohlídky pořádané TIC Brno byly během chvilky vyprodané. Nebývalý zájem, pozitivní ohlasy a taky třeba vítězství v anketě Turistické novinky 2020, kterou vyhlásil portál Kudy z nudy, nás jen utvrdily v tom, že otevření vodojemů bude stát za vynaložené prostředky,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Vybraný zhotovitel, architekt David Prudík, bude mít za úkol vypracovat projektovou dokumentaci. Hotová by podle smlouvy měla být ještě letos.

Bezpečnost na prvním místě

„Kvůli bezpečnosti musíme všechny vodojemy vybavit dvěma vstupy. To je zásadní podmínka hasičů pro to, aby sem mohli být vpuštěni návštěvníci. Nyní se totiž do vodojemů vstupuje šachtami po žebřících, což plnohodnotnému zpřístupnění z bezpečnostních důvodů brání. Druhou hlavní změnou bude vybudování elektroinstalace, která dovolí návštěvníkům odložit baterky a vodojemy nasvítit,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Oliva.

Podle něj musejí být zásahy do památky co nejmenší, aby se nenarušila jedinečná atmosféra, ale zároveň aby byly umožněny jak běžné prohlídky veřejnosti, tak pořádání určitých kulturních akcí. Prostor je atraktivní i pro filmaře, kteří o natáčení v těchto prostorech projevili zájem opakovaně.

“Do jednoho z vodojemů uvažujeme umístit muzeum vodárenství, další prostor by mohl být opět částečně zatopen a návštěvníkům představen netradičně z paluby lodiček,“ představil budoucnost tohoto tajuplného prostoru Oliva.

Promění se celé okolí

Plánované stavební úpravy se dotknou nejen samotných vodojemů, ale celého přilehlého areálu. „V rámci investiční akce počítáme i s novými přístupovými cestami, terénními a sadovými úpravami, osvětlením nebo s novým mobiliářem, jako jsou lavičky, koše. Zrekonstruovat bude potřeba také přítomný památkově chráněný domek, ve kterém by do budoucna mohlo vzniknout zázemí pro návštěvníky, jako třeba pokladny nebo toalety,“ nastínil radní David Grund.

Zdroj a foto: město Brno

Související články

Přečtěte si  Blýská se chátrajícímu pivovaru Vyškov na lepší časy? Areál navštíví i ministr zemědělství

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*