Další krok k vysokorychlostní železnici: Geodeti již vyměřují trasu na Českomoravské vrchovině a v Moravské bráně

Vizualizace budoucí vysokorychlostní tratě.

Na dalších dvou úsecích budoucí sítě vysokorychlostních tratí (VRT) se naplno rozběhly geodetické práce. Přesné mapové podklady jsou nedílnou součástí připravovaných technických návrhů nových železnic a tvoří předstupeň dokumentace pro územní rozhodnutí či společné povolení. Geodeti nyní zaměřují úseky VRT Vysočina fáze II mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší a VRT Moravská brána I v oblasti mezi Brodkem u Přerova a Prosenicemi. Práce potrvají do letošního listopadu.

Aktuálně probíhá takzvané nalétnutí (nalípnutí) kamerou na povrch terénu, tedy zaměření lícovacích bodů prostřednictvím letecké fotogrammetrie. Tím se vytvoří podklad pro tvorbu digitálního modelu. V následujících měsících se v terénu objeví i geodeti s měřicími přístroji. Cílem geodetických prací je přesné zaměření terénu a polohy objektů v oblasti, kde je plánována výstavba vysokorychlostní železnice.

Chceme zdůraznit, že jakýkoli dotaz týkající se geodetických prací i obecně přípravy vysokorychlostní železnice mohou lidé směřovat přímo na e-mailovou adresu vrt@spravazeleznic.cz. Ze zkušeností víme, že rychlá a včasná komunikace pomáhá při řešení případných nedorozumění. Pracovníci v terénu musí vždy respektovat charakter místa. Děkujeme všem za spolupráci,“ vysvětluje za Správu železnic Jakub Bazgier, ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí.

VRT Vysočina fáze II a VRT Moravská brána I jsou jedny z posledních úseků, kde geodetické práce ještě neproběhly. V minulosti již Správa železnic realizovala několik podobných zaměření v místech, kde je plánována výstavba nových tratí. Existuje ale možnost provedení dalších, doplňujících měření.

Autor: red Zdroj a foto: Správa železnic

Doporučujeme

4 Comments

    • Ano, navrtali se z Prahy VRTem “Vysočina” až do Brna. 🙁 A to i za situace, že žádná Vysočina neexistuje, ale jde jen o záměrně, nenápadně, ale zato dlouhodobě mediálně prosazovaný pojem, který vrchovinu chybně označuje slovem vysočina; ale to v tomto případě nevadí, to se v českém Česku vůbec neřeší, jako se však třeba řeší údajný a údajně důležitý spor o barvy na vlajce Moravy. Vůbec to nevadí, hlavně že se dříve nebo později zbaví “škodlivého” pojmu Českomoravská vrchovina, když názvu Moravská vrchovina se už zbavili hned po nastolení dnes už dávno mrtvé Republiky československé.

  1. jde jen o záměrně, nenápadně, ale zato dlouhodobě mediálně prosazovaný pojem, který vrchovinu chybně označuje slovem vysočina; Ano, je to tak. Nenápadně a zákeřně se Češi snaží odbourat jméno Morava z našeho podvědomí. Existuje nějaká legální cesta, která by se proti tomuto “prosazování” dala použít? Česko/Czechia je další dobrý příklad.
    Czech Republic – Wikipedia
    wikipedia.org
    https://en.wikipedia.org › wiki › C…
    ·
    Přeložit tuto stránku
    Czechia z webu en.wikipedia.org
    The Czech Republic, also known as Czechia, is a landlocked country in Central Europe. Historically known as Bohemia, it is bordered by Austria to the south, …
    ‎Name of the Czech Republic · ‎Czechia (disambiguation)Česko/Czechia

    A tady je to na Wiki černé na bílém…Česko historicky známé jako Bohemie…..a o Moravě a Slezsku ani ťuk….🤢 Bohužel v tomto případě se s tím asi nedá nic dělat, protože to prošlo PSČR.

    • Cesta je pracovat na ” Moravské Wikipedii ( moravských článcích ) ” . Wikipedie je encyklopedie a dodržuje zásadu nezaujatého úhlu pohledu cituji pravidla Wiki : což znamená , že se snažíme , aby články nezaujatě a objektivně popisovaly fakta. To může zahrnovat představení více různých pohledů včetně kontextů a informací …. Pokud vznikne spor o fakta či pravdivost , článek se označí jako sporný a řeší se dál diskusí ….. . Češi rozjeli čechizaci tak Moravané musí rozjet moravizaci .

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*