Další pokus o prodej Ostravského mrakodrapu. Město se snaží budovu zachránit a přestavět podle návrhu Evy Jiřičné

Vizualizace AI DESIGN

Ostravské zastupitelstvo znovu otevírá možnost prodeje ikonické budovy a přilehlého pozemku v centru města na ulici Ostrčilova. Předchozí pokus o prodej těchto nemovitostí skončil neúspěšně, když potenciální kupující nesouhlasil s podmínkami smlouvy. Rozhodnutí o novém pokusu prodat pozemek s budovou, která je známá jako Ostravský mrakodrap, a další částí pozemku určenou pro výstavbu parkovacího domu, bylo přijato zastupiteli na jejich zasedání v říjnu. Město doufá, že tento nový pokus o prodej povede k záchraně této budovy.

Rekonstrukce dominanty města rozšíří nabídku bytů v centru města a současně vytvoří parkovací kapacity. Umístění parkovacího domu koresponduje s plochou dnešního parkoviště. Nezanedbatelným benefitem je architektonické ztvárnění možné podoby věžového domu z pera studia AI-DESIGN, pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera,“ vysvětlil Jan Dohnal, primátor města.

Záměr prodeje budovy je zveřejněn na úřední desce města, termín podání nabídek je stanoven do 12 hodin dne 31. ledna 2024.Nový záměr přináší upřesnění vymezení základních a specifických požadavků na výstavbu a koncept dopravního řešení oblasti, případné změny budou řešeny v rámci smluvního ujednání. Předmětem již není zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání. Znovu se pokoušíme zachránit třetí nejvyšší stavbu města Ostravy, vyšší je jen Nová radnice a Bolt Tower,“ objasnil Jiří Vávra, náměstek primátora.

Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.

Vizualizace AI DESIGN

I přes opakované debaty o demolici se město rozhodlo budovu zachránit

Eva Jiřičná k projektu uvedla: „Jsem nadšená, že město Ostrava studuje možnosti zachování staveb a období 60. až 70. let, a místo zbourání se snaží dát všem těmto objektům nový život. Je to nejen snaha o zachování historického období, ale i snaha o úspory investic spojených s demolicí a se snižováním produkce CO2. Většina těchto staveb má naději na nový život za současných požadavků a nárocích na bydlení.“

S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci. Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory popsanému se město rozhodlo tento objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy.

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Objekt má 22. pater a měří 68 metrů, nachází se pár minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965-1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu byla využívána jen pár let a následně došlo k rekonstrukci na kancelářský objekt.

Vizualizace AI DESIGN

Ostrava nabízí i další investiční příležitost

Nabízeny jsou též pozemky v areálu Technologického parku – T6 Technologická (Ostrava-Pustkovec), kde by vystavěný objekt měl sloužit k rozšíření technologického parku v Ostravě. Objekt (či objekty) mají kombinovat nabídku prostor pro celé spektrum klientů T-parku provádějících výzkumnou a inovační činnost. Celková užitná plocha je 24 240 m². Část celkové užitné plochy bude využita pro parkovací stání, doporučeného formou podzemního parkování. V objektu by měly být zastoupeny části pro administrativu, dílny a laboratoře, společné prostory, zázemí. Nabídku lze zaslat do 12 hodin dne 29. prosince 2023.

Autor: red Zdroj a foto: Město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*