Další únik do Bečvy. Už potřetí

Do řeky Bečvy v úterý znovu unikla neznámá látka. Stalo se to v oblasti Valašské Meziříčí-Juřinka. Na hladině řeky se objevila pěna, podobně jako na konci října, kdy testy potvrdily zvýšené množství niklu. Při prvním úniku řeku otrávil kyanid.

Na hladině se objevila pěna

Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka se neznámá látka do řeky s velkou pravděpodobností dostala opět z vyústění kanálu, který vede z blízkého areálu někdejší Tesly. O této výpusti se uvažuje jako o místu, odkud do řeky unikl kyanid.

Na místě zasahují hasiči, policisté či inspekce životního prostředí a odebírají vzorky. Informace o pěně na hladině řeky se k starostovi Stržínkovi dostala po poledni. „Vypadá to, že je to podobná situace jako zhruba před měsícem, kdy se na hladině řeky také objevila pěna. Vzorky potom prokázaly ve vodě nadlimitní výskyt niklu,“ řekl podle veřejnoprávní České televize starosta.

Právě nikl není pro člověka významně toxický, patří však mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem.

Nevstupujte do řeky a neodebírejte vodu

O úniku neznámé látky odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí na svých webových stránkách s tím, že nedoporučuje v blízké době vstup do řeky. „Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje od úterý 24. listopadu důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedli zástupci města.

V poslední době do Bečvy unikly ve zvýšeném množství dvě nebezpečné látky. Vedle nedávného úniku niklu to byl především kyanid, který se do řeky dostal 20. září. Otrávil celou Bečvu od Valašského Meziříčí po Přerov. V důsledku otravy zahynulo přes 40 tun ryb, jedná se o jednu z největších ekologických katastrof současné doby na území Moravy.

Autor: pjk, zdroj: město Valašské Meziříčí, foto: iRybářství

Související články

Přečtěte si  Brněnská lodní doprava slaví 75 let. V sobotu nabídne plavby zdarma i prohlídku zázemí

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*