
V úterý po poledni dorazil za velmi přísných bezpečnostních opatření do Olomouce jeden ze světově nejproslulejších archeologických nálezů z území České republiky – kamenná hlava Kelta. Nález datovaný do 3. století před naším letopočtem byl objeven v roce 1943 v Čechách u Mšeckých Žehrovic. Výstava bude k vidění pouze od 11. do 23. února.
Archeologická výstava, jejíž příprava trvala téměř dva roky, se zaměřuje na prezentaci jednoho z nejznámějších nálezů na území České republiky. Originál keltské hlavy je uložen v Národním muzeu v Praze. Pro svou unikátnost je tento předmět k vidění pouze výjimečně. Národní muzeum ji zapůjčuje velice sporadicky. Dokonce ani v expozicích Národního muzea není vystaven její originál, ale pouze kopie,” uvedl Antonín Valenta, mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci.
„Po Věstonické Venuši jsme ve Vlastivědném muzeu v Olomouci připravili snad ještě větší zážitek. Návštěvník uvidí poprvé v Olomouci originál Keltské hlavy, ve světě nejznámějšího archeologického nálezu z ČR, kterou vystavíme společně s Národním muzeem. Kdo viděl originál Věstonické Venuše, ten musí vidět i originál Keltské hlavy,“ přiblížil připravovanou výstavu Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci.
Na základě nálezových okolností i některých užitých výzdobných prvků můžeme kamennou plastiku zařadit do mladší doby železné, kdy na našem území pobývali Keltové. Nedaleko místa objevu kamenné hlavy se rozkládal ohrazení dvorec obývaný vysoce postaveným členem keltské společnosti.
Výstavní panely seznámí návštěvníky s etnikem Keltů, a to prostřednictvím zmínek antických dějepisců a poznatků současného archeologického bádání.
„Výstava bude také rozšířena o cenné trojrozměrné exponáty – zbraně, ukázky keramiky, mince, šperky a jiné předměty denní potřeby – ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, které návštěvníkům přiblíží život v mladší době železné,“ upřesnil Lukáš Hlubek, kurátor Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením, která budou minimálně stejně přísná, jako při výstavě Věstonické venuše.
Otevírací doba a vstupné
Výstava bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením, srovnatelným s těmi, která doprovázela výstavu Věstonické venuše. Za vstupenku zaplatí dospělí 80 korun, studenti, senioři, ZTP + doprovod, děti 6-15 let pak 40 korun, pro školy je vstupné stanoveno na 50 korun. Pokud budete chtít navštívit výstavu kamenné keltské hlavy a současně s tím i stálé expozice Vlastivědného muzea, zaplatíte 100 korun.
Výstavu bude možné navštívit každý den od 10:00 do 17:00.
Autor: red Zdroj: Vlastivědné muzeum Olomouc Foto: olomouc.cz
Buďte první kdo přidá komentář