Dávej Bacha! Ostrava vyzývá k bezpečné jízdě na sdílených koloběžkách, natočila video

V rámci informační kampaně Ostrava vytvořila také vtipné video s ostravskými herci

Sdílená kola mají mezi Ostravany již několik let po sobě mimořádný úspěch. Vysoký počet cyklistů i koloběžkářů s sebou nese i rostoucí počet stížností občanů na nedodržování pravidel silničního provozu, hlavně na jízdu po chodnících a po přechodech. Město proto spustilo informační kampaň, zaměřenou zejména na mladší generaci uživatelů těchto služeb. Doprovází ji také vtipné edukační video s ostravskými herci Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem.

Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol od společnosti Nextbike, zaparkovaných ve více než 350 stojanech. Ostravané mohou od března kromě kol využívat i další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky. Společnosti Bolt a Lime jich v Ostravě plánují provozovat až 750. Před několika dny do Ostravy přišla se svou nabídkou e-koloběžek a historicky prvních e-skútrů také ostravská start-up společnost re.volt.

„Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé. I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon. To znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení a nezapomenout, že kola i koloběžky patří při návratu zpět do stojanů,“ připomenul náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

Kampaň „Dávej Bacha II“, navazuje na předchozí informační akci města na podporu bezpečné jízdy, spolupracuje na ní město Ostrava se společnostmi Nextbike, Bolt, Lime a re.volt. Opět se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole a elektrokoloběžce, které bude viditelně umístěno jak v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola i koloběžky, tak v podobě nálepky na stojanech i přímo na kolech a elektrokoloběžkách. V červnu se objeví na vybraných stojanech nové plakáty s desaterem, jak se chovat při jízdě.

Součástí kampaně je opět vtipné edukativní video s ostravskými herci, tentokrát Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem. Ve videu si oba herci dali 30km dlouhý klikatý závod Ostravou. Kdo prohrál a musel se za trest koupat v sudu s ledem? Dávali si oba celou dobu Bacha? Proč nejel s Robinem závod Albert, který s ním jel první závod? Odpovědi najdou diváci ve videu:

Podívejte se na video s herci Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha!

  • 01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky
  • 02 Dávej Bacha na řidiče i chodce
  • 03 Nejezdi po chodníku
  • 04 Nejezdi v protisměru
  • 05 Dodržuj dopravní značení
  • 06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce
  • 07 Dávej přednost
  • 08 Nejezdi na přechodech
  • 09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu
  • 10 Chovej se ohleduplně

Zdroj, foto a video: město Ostrava

Doporučujeme


2 Comments

  1. Označení “sdílená” kola, koloběžky a podobné nesmysly je opět, jako už u “sociálních” sítí, zavádějící.
    U “sdíleného” dopravního prostředku jej s nikým jiným nesdílíme – jedeme na něm sami – normálně)* jsme si jej vypůjčili v půjčovně.
    A “sociální” sítě jsou správně společenské sítě.

    )* normálně – pokud pokládáte za normální, že bez mobilu už se nepůjde ani nadechnout.

  2. Vesměs u takového matení pojmů jde o záměrně nebo z nedbalosti způsobené chybné překlady z angličtiny resp. z americké angličtiny. Nejvíc devastující dopad na Moravu má (s)prosté přeložení “amerického” slova “national” do jiného významu “národní”. Pak máme v ČR všechno místo státní tak národní a mnozí pak nevíme, o jaký národ se má vlastně jednat, když stát je zjevně a tradičně vícenárodnostní a významná část obyvatelstva se ještě ke všemu raději nehlásí k národu žádnému.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*