Debata o zemském zřízení je zpět. Volební obvod Morava a Slezsko málem prošel výborem

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček navrhl volební obvody podle tradičních zemí.

Poslední dny přinesly hned několik zmínek v médiích a na sociálních sítích na téma obnovy zemského zřízení. Iniciativy se chopil předseda Poslanecké sněmovny Vondráček, který v rámci debaty o volebním zákonu přišel s variantou zřízení volebních obvodů podle tradičních zemí. Hlasy pro Čechy, Moravu a Slezsko se ozývají i odjinud.

Volební obvody podle zemí?

Poslanecká sněmovna zažívá po 30 letech debatu o zemském zřízení. Téma obnovy samosprávných zemí se dokonce dostalo na jednání ústavně-právního výboru, kde málem prošel návrh na zřízení zemských volebních obvodů místo volebních krajů v rámci zákona o volbách do Poslanecké sněmovny. Tento zákon musí zákonodárci doplnit po zásahu Ústavního soudu.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček tuto možnost nedávno zmínil mimo jiné v pořadu veřejnoprávní České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj by se ustanovením volebních obvodů podle zemí navázalo na hlubokou tradici.

Později tento návrh předložil na jednání ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, kde málem prošel. Pro přijetí návrhu se vyslovilo osm poslanců, osm bylo proti a čtyři se zdrželi. Ke schválení tedy scházely pouhé tři hlasy. Návrh podpořili poslanci hnutí ANO a Pavel Blažek z ODS. Návrh na zřízení volebních obvodů podle zemí se může objevit ještě na schůzi celé Poslanecké sněmovny, kde o něm mohou hlasovat všichni přítomní poslanci.

“Nejedná se o žádný můj nápad zčistajasna, ale o uspořádání, které vychází z našich historických tradic. V samotné preambuli Ústavy ČR se uvádí, že stát vytváří občané v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a že se hlásí k dobrým tradicím státnosti Koruny české. Proto v rámci těchto dobrých tradic lze vytvořit zemské volební obvody pro volby do Poslanecké sněmovny,” uvedl na svém Facebooku Vondráček s tím, že výsledek hlasování ve výboru ho motivuje návrh předložit všem poslancům.

Záznam z jednání ústavně-právního výboru naleznete zde.

První krok k zemskému zřízení

Podle podporovatelů návratu k tradičním zemím může tato úprava v konečném důsledku vést k obnově zemského zřízení, které zrušila komunistická diktatura v roce 1949. Polistopadová politická reprezentace se sice deklarativně zavázala, že dojde k nápravě likvidace zemské samosprávy, k obnovení zemského zřízení však nedošlo a místo něj byly naopak zavedeny kraje.

Na zmínku o tradičních zemích zareagovalo Moravské zemské hnutí, které považuje obnovu zemského zřízení za klíčovou. Poslalo všem zákonodárcům otevřený dopis s výzvou k podpoře ustanovení volebních obvodů podle zemí. Podle hnutí čtrnáct krajů odporuje dobrým tradicím i přirozenému cítění obyvatel. Varianta jednoho volebního obvodu je naopak extrémně centralistická.

Přečtěte si  Správci CHKO Pálava vytěžili dřevo a prosvětlili oblast na Svatém kopečku a Turoldu. Zásah podle mnohých narušuje malebný ráz místa

“Jako vhodný kompromis doporučujeme dva obvody – Čechy a Morava společně se Slezskem, respektující pomezí tradičních zemí republiky, který k diskusi předložil předseda Poslanecké sněmovny. Za jinou vhodnou alternativu lze považovat čtyři volební obvody – Čechy, Morava, Slezsko a Praha. Takové volební obvody jsou rovněž dostatečně velké, spravedlivé, pro voliče srozumitelné a mají oporu v Ústavě i v našich staletých tradicích,” píše hnutí v otevřeném dopisu.

Srovnání hranic krajů a tradičních zemí

Země místo krajů

K tématu obnovy zemského zřízení se také přihlásil poslanec za SPD Jan Hrnčíř. O předložení návrhu na zavedení samosprávných zemí namísto krajů hovořil už při podzimní kampani před krajskými volbami. Na dotaz Zpráv z Moravy, jaké v této věci plánuje konkrétní kroky, odpověděl, že návrh zákona o zemském zřízení má připravený a chystá se jej předložit Poslanecké sněmovně.

“Zákon snad už konečně představíme v úterý 23. března na na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny. Tento návrh mám připravený už více než půl roku, ale kvůli covidové pandemii a s ní spojeným nouzovým stavem, nebylo možné doposud řádně představit a projednat,” sdělil Hrnčíř.

Současné kraje podle něj nezohledňují tradici moravského a slezského zemského uspořádání, čímž se snižuje pocit sounáležitosti každého občana s daným přirozeným regionem. Kraje podle něj nemají historické opodstatnění a jsou zbytečným mezičlánkem v samosprávě.

Místo krajů by tak existovaly země, s vlastním sněmem, vládou a zemským úřadem. V jeho návrhu se objevuje země Česká, země Moravskoslezská a hlavní město Praha. “Zrušením čtrnácti krajů, jejich zastupitelstev, hejtmanů a jejich předimenzovaných úřadů dojde také k podstatnému snížení nároků na státní rozpočet,” dodal Hrnčíř.

Autor: pjk, foto: Facebook Radek Vondráček, Moravské zemské hnutí

Doporučujeme

2 Comments

  1. Ani si netroufám odhadovat, který z poslanců takové návrhy “pogrosovsky” myslí upřímně a který je myslí ještě upřímněji. Uvidíme, jaká parlamentní politická rozprava k návrhům proběhne a kteří z poslanců a jak se před veřejností z Moravy i ze Slezska náležitě odmaskují.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*