Demolice domu v Brně odkryla reklamu z první republiky. Zachrání ji?

Odkrytý reklamní štít na husovické sokolovně.

V souvislosti se zahájením stavby velkého městského okruhu na Tomkově náměstí vzbudila velkou pozornost historická reklama na dosud zastavěné štítové zdi husovické sokolovny. Postupně už je takřka celá viditelná. Lidé se ptají, zda bude zachována, což komplikuje plánované zateplení sokolovny. Informaci uvedl na svém Facebooku starosta Městské části Brno-sever Martin Maleček.

“Dnes jsme měli na místě samém schůzku se starostou husovického Sokola Josefem Jiránkem. Situace je taková, že sokolové, kteří mají budovu ve vlastnictví, potřebují štítovou zeď zateplit. Kdyby měly reklamy zůstat v současné podobě, předpokládá se, že jejich zachování by bylo nákladné a k zateplení by nedošlo,” informoval Martin Maleček, starosta Městské části Brno-sever, pod kterou Husovice spadají.

Podle něj je aktuálně ve hře varianta zateplení štítové zdi a zhotovení repliky historických reklam. “Budeme zjišťovat, zda by to bylo možné. Je patrné, že se nezachovalo vše, pouze po střechu později stavěného vedlejšího domu,” dodal Maleček.

Část reklam chybí

Hledá se znalec tehdejších brněnských firem, který by vypátral, jak mohla vypadat vrchní reklama. Vzhledem k umístění se patrně jednalo o větší firmu, rýsuje se nápis “mentholová” a nad ním logo, možná s červeným M. Mohlo se jednat o reklamu na mentholovou francovku.

Pod ní je zřetelná reklama „Látky – J. Nárok – Brno Kozí 1″. Jednalo se o obchod s hedvábím, který sídlil mezi válkami na Kozí ulici. Dům byl za války vybombardován. Následuje reklama „Vedoucí značka čalouněného nábytku Božánek Nová 28“. Jde o věhlasnou brněnskou firmu Bohumil Božánek, která se specializovala na kožené klubovky. Dále je přítomna „Starobrněnská restaurace“ a „Oděvy Novotný Husovice Palackého 68“. Nejspodnější vrstvu reklam ještě zakrývají sutiny vedlejšího domu.

“Vzhledem k tomu, že je známo, kdy byla dokončena přestavba objektu na Nové 28, kde vznikla továrna na nábytek firmy Božánek, dá se předpokládat, že celý reklamní štít na Sokolovně nevznikl před rokem 1933,” doplnil starosta Maleček.

Historické reklamy zastínily velký městský okruh

Co se týče vedlejšího domu, spekuluje se, kdy byl postaven. Někteří mají za to, že to bylo někdy ve 30. letech, jiné zdroje blízké někdejším majitelům mluví o tom, že dům byla stavěný až po druhé světové válce. Podle starosty husovického Sokola stál vedle Sokolovny dříve nějaký dům už v době jejího vzniku. K této myšlence svádí to, jak byla tehdy Sokolovna v rámci řady domů číslovaná.

Přečtěte si  OBRAZEM: Brno zná podobu kašny na Dominikánském náměstí

“Ze zajímavě zkoseného tvaru reklamy Oděvy Novotný Husovice je možné s velkou pravděpodobností usuzovat, že v době vzniku celé reklamy stál vedle Sokolovny přízemní domek, jehož obrys tehdejší reklama kopírovala. Každopádně se dá v této chvíli říct, že co se týče zájmu veřejnosti, objev historických reklam zastínil i samotnou stavbu úseku velkého městského okruhu,” uzavřel Maleček.

Zdroj: Facebook Martin Maleček, foto: redakce, archiv

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*