Do kláštera Louka se vrací život. Místo staré školy vzniklo turistické centrum

Bývalá stará škola v areálu Louckého kláštera, dnes Centrum Louka.

V těchto dnech proběhlo oficiální otevření opravené Staré školy v Louckém klášteře na území Znojma, nově slouží jako Centrum Louka. Renovace objektu je součástí rozsáhlých oprav zchátralého areálu, který kdysi sloužil jako nejvýznamnější klášter na jihozápadní Moravě.

Na opravách této části národní kulturní památky se podílelo Znojmo, partnerské rakouské město Rec a Evropská unie. Rekonstrukce architektonicky významného prostoru probíhala v letech 2019–2021.

Budova loucké Staré školy je v jádru pozdně románská, byla postavena na začátku 13. století jako západní křídlo původního premonstrátského kláštera Louka. V období gotiky, renesance, baroka a zejména historismu 19. století probíhaly další stavební úpravy a adaptace.

Podle městské architektky Ivety Ludvíkové čekalo odborníky, kteří prováděli průzkum objektu, jedno překvapení za druhým. “Kde se ťuklo do zdi, tam se něco skrývalo. V přízemí byl například ve zdi schovaný románský sloup, který jsme obnažili i s původní úrovní podlahy,“ uvedla pro Znojemský deník městská architektka Iveta Ludvíková. Na dalších místech pracovníci narazili na řadu kosterních pozůstatků, včetně batolete z dvanáctého století.

Prostor pro turisty i kulturu

Ještě před třiceti lety tato národní kulturní památka sloužila jako základní škola, nyní zde funguje turistické centrum. Prostory budou sloužit také kulturním akcím a výstavám.

Vedení města rovněž informovalo o přípravách na rekonstrukci dalších částí Louckého kláštera. Podle znojemského starosty Jakuba Malačky vše bude záviset na zisku dostatečných financí pro vysoce nákladnou obnovu této národní kulturní památky.

Klášter Louka je bývalý premonstrátský klášter ve stejnojmenné části Znojma. Byl založen na konci 12. století přemyslovským knížetem Konrádem Otou. Jedná se o jeden z největších klášterních areálů, který ovšem nebyl nikdy dostavěn. Od konce 18. století do 90. let minulého století klášter sloužil jako vojenská kasárna, což se podepsalo na jeho stavu. Část areálu byla pronajata vinařské firmě Znovín, objekt staré školy slouží jako Centrum Louka, zbytek této národní kulturní památky nadále chátrá.

Autor: pjk, foto: Jiří Kacetl/PRO ZNOJMO

Související články

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*