Do obnovy lesa se zapojily desetitisíce dobrovolníků. Lesníci letos chtějí vysadit nejméně 55 mil. stromků

Den za obnovu lesa

V sobotu 19. října se konala celostátní akce Den za obnovu lesa, jejímž cílem bylo zapojit veřejnost do vysazování stromků. Zúčastnilo se jí přes 30 tisíc dobrovolníků. Lesy ČR, pořadatel akce, chtějí letos v souvislosti s bojem s kůrovcovou kalamitou vysadit nejméně 55 milionů stromků. Dle lesníků čelíme v současné době jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví na našem území.

Lesy budou vypadat jinak než dosud

Součástí akce (o níž jsme s předstihem psali – viz tento článek) bylo také seznamování veřejnosti s tím, jak by měly vypadat lesy v budoucnosti. Stromky vysazované v této době představují jinou druhovou skladbu, lesní porosty budou odolnější vůči kůrovci i důsledkům klimatických změn. Lesy ČR jsou poslední dobou ve výsadbě velmi aktivní. Pro letošní rok si lesníci stanovili úkol vysadit nejméně 55 milionů stromků.

Letos spíše symbolicky

Letošní akce spojená s Dnem za obnovu lesa se nesla spíše v duchu osvětovém a symbolickém. Řada lidí projevovala ochotu pomoct výraznější měrou. Lesníci proto uvažují, že by v budoucnu podobné akce mohly mít více pracovní charakter. Mohly by se díky tomu alespoň z části ušetřit vysoké pěstební náklady, jejichž plánovaná výše pro letošní rok činí 2,4 miliardy korun. Na příští rok Lesy ČR plánují částku 3,2 miliardy.

Na Moravě a ve Slezsku se konaly čtyři veřejné akce

Na Moravě a ve Slezsku se lidé zapojily do výsadby stromků v lokalitách Brno – „Stará dálnice“, Revír Malenovice – Pod Tlustou horou „Na plácku“, v okolí pevnosti FORT Radíkov a Šilheřovice – Černý les.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*