Zapojte se do obnovy Lesů, vyzývají Lesy ČR. Připravují celostátní akci

Ilustrační obrázek

Lesy ČR vyhlásily Den za obnovu lesa, v jehož rámci vyzývají veřejnost, aby se zapojila do obnovy lesů. Dle lesníků čelíme v současné době jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví na našem území. Staré lesy odumírají vlivem klimatické změny a sucha. V rámci této iniciativy se na 19. října tohoto roku organizuje několik veřejných akcí na různých místech po celé republice.

Státní podnik Lesy České republiky vyzývají společnost k zapojení se do obnovy lesů. Na 19. října organizují několik veřejných akcí, jejichž součástí bude pomoc s výsadbou stromů pod vedením odborníků. Lesníci na serveru speciálně vytvořeném pro tento účel uvádějí, že lidé tak pomohou vytvořit novou zdravější lesní krajinu, která lépe odolá klimatické změně a suchu. „Kalamitu je možné vnímat i jako příležitost. Příležitost pro nový les, odolnější vůči škůdcům, měnícímu se klimatu i stále větším výkyvům… V tomto případě to není jen možné, ale naprosto nezbytné. Jiná alternativa než nový les totiž není,“ popisují situaci pod hashtagem #sázímelesynovégenerace.

Na Moravě a Slezsku se budou konat čtyři veřejné akce

Speciální server poskytuje interaktivní mapu, v níž organizátoři označili místa, kde se veřejnost může zapojit do obnovy lesů. Na Moravě a ve Slezsku se jedná o lokalitu v Brně – zastávka MHD „Stará dálnice“, Revír Malenovice – Pod Tlustou horou „Na plácku“, v okolí pevnosti FORT Radíkov a Šilheřovice – Černý les.

Akci podpořily významné osobnosti, mezi nimi Kateřina Neumannová i Petr Čech

Den za obnovu lesů veřejně podpořila řada významných osobností, z nichž některé se výsadby plánují osobně zúčastnit. Pro tento účel se nahrávají krátká videa, v nichž přesvědčují veřejnost k účasti podporovatelé i samotní organizátoři. Do této aktivity se zapojila například Eva Samková, Petr Čech, prof. Jan Pirk či Kateřina Neumannová.

Vznikají další iniciativy

Lesy ČR uvádějí, že za rok se jim při obnově lesa podařilo vysadit 46 milionů sazenic. Řada nových sazenic může být vysazena díky aktivitě účastníků, kteří se 19. října zapojí do Dne za obnovu lesů. Vedle této činnosti vznikají po celém území další neformální iniciativy. Zprávy z Moravy již dříve psaly o Peckách z Moravy (viz https://zpravyzmoravy.cz/sdruzeni-pecky-z-moravy-bojuje-proti-suchu-sazenim-stromu-zapojit-se-muzete-i-vy/).

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května
Cílem je obnovit zdravější a odolnější les

Den za obnovu lesa na Moravě a ve Slezsku

  • Brno, zastávka MHD Stará dálnice, zastávka autobusu 50 a 52
  • Revír Malenovice, Pod Tlustou horou „Na plácku“
  • Les v okolí pevnosti FORT Radíkov
  • Šilheřovice – Černý les

Další info: https://www.sazimelesynovegenerace.cz/den-za-obnovu-lesa/

Zdroj: Lesy ČR, foto: flickr.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*