Do olomoucké zoo se po roční pauze vrátili gepardi

Dva samci, kteří se narodili v roce 2016 ve Švédsku a poslední dva roky trávili v Zoo Dvůr Králové nad Labem, jsou nyní k vidění v olomoucké zoo. Ta chová gepardy od roku 1999 a celkově úspěšně odchovala 12 mláďat. Gepardi jsou v přírodě ohroženi kvůli ztrátě přirozeného prostředí a ilegálnímu obchodu se zvířaty.

Do olomoucké zoo gepardi přicestovali v úterý 2. 8.  a od včerejška je návštěvníci mohou vidět v jejich výběhu. „Olomoucká zoo se k těmto zvířatům po roční pauze způsobené úhynem posledních jedinců nyní vrací, a to v podobě hned dvou samců. Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v Zoo Boras ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v Zoo Dvůr Králové nad Labem,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. Zoo Olomouc chová gepardy od roku 1999 a celkově úspěšně odchovala 12 mláďat. Ve volné přírodě se gepardů štíhlých v důsledku ztráty přirozeného prostředí, nelibého lidského faktoru a ilegálního obchodu se zvířaty pohybuje posledních 7500 jedinců. Jedná se tedy o nejohroženější kočku Afriky.

Gepart – kočka, která pláče je vítací typ

Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě – proto je někdy nazýván coby „kočka, která pláče“. Tyto značky pomáhají odrážet záři slunce. Pokud si přejeme gepardy v zajetí rozmnožovat, je potřeba, aby do doby, než k tomuto záměru dojde, měli oddělené ložnice, a to do té míry, že by se případný pár neměl vnímat ani akusticky, ani teritoriálně. Nesmí se slyšet, vidět, cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se.

Gepard štíhlý obývá africké stepi, řídké lesy a lesnaté savany, kde žije samotářským způsobem života, pokud samci netvoří tzv. bratrské smečky, nebo se nespojuje pouze v období páření samec se samicí. Nevyšší počet gepardů nalezneme v Namibii. Jedná se o nejrychlejšího savce planety, dokáže vyvinout rychlost až 110 km/h. Gepard se při běhu pohybuje až 7 m dlouhými skoky. Ve vzduchu manévruje dlouhým ocasem, který mu pomáhá udržet rovnováhu. Při běhu vypadá, že levituje. Touto rychlostí dokáže běžet cca 20 vteřin. Běh je vyčerpávající, gepard se přehřívá a rychle se unavuje. Zajímavá je i neuvěřitelná schopnost měnit akceleraci, a to z něj jednoznačně dělá jednoho z nejhbitějších savců v přírodě. Je nejúspěšnější samotářský lovec, až 40 % jeho loveckých pokusů končí úspěchem. Loví gazely, antilopy, zajíce… Svou kořist si zatahuje do křoví. Gepard je jedním z nejnáročnějších strávníků na kvalitu masa. Díky tzv. plášti (dlouhé srsti) splývají mláďata s vysokou trávou. I přesto však podléhají vysoké mortalitě. Není totiž v silách matky přenášet do bezpečí před predátory všechna koťata z vrhu.

Přečtěte si  Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*