Do Zlína a okolí míří další ročník Barum Rally. Dojde k omezení silniční i železniční dopravy

Od pátku do neděle 18. – 20. srpna 2023 se bude na Zlínsku konat 52. ročník automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín. Rally zahrnuje celkem 13 rychlostních zkoušek. Zahajovací „erzeta“ změní v pátek 18. srpna provoz jak na silnících, tak na železnici. Kvůli náporu motoristických fanoušků bude po celou dobu závodů v pohotovosti na padesát strážníků, kteří společně se státní policií dohlédnou na bezpečnost v městských ulicích.

Zlínští strážníci budou od středy 16. do neděle 20. srpna sloužit v režimu zvláštních bezpečnostních opatření. Běžný výkon služby jim kromě 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín změní také tři doprovodné závody Star Rally Historic, Grand Prix Bugatti a Green rally.

„Stejně jako v několika minulých letech zprovozníme na čísle 778 400 300 informační linku, kde lidé získají informace spojené s bezpečností na soutěžích,“ sdělil ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Policisté očekávají největší divácký nápor v průběhu páteční rychlostní zkoušky v centru města. „Na sídliště Jižní Svahy se tak v době od 16.30 až do sobotní jedné hodiny dostanete autem nejlépe přes nábřeží z místní části Prštné anebo po ulici Mezilesí od benzinové čerpací stanice Shell na Vršavě. Po náhradních trasách budou jezdit také linky MHD a uzavírka autobusového nádraží si vynutí i přesunutí stanoviště linkových spojů. Ty budou od páteční 15. hodiny odjíždět z ulice Hradská,“ informoval mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Městská policie vyzývá k dodržování bezpečnostních opatření a zákazu parkování

Městská policie Zlín vyzývá všechny fanoušky, aby se ve vlastním zájmu seznámili se všemi bezpečnostními doporučeními a vždy uposlechli pokyny pořadatelů. „Současně vyzýváme motoristickou veřejnost, aby při sledování závodů nevstupovala bez svolení majitelů na soukromé pozemky či budovy. Při minulých ročnících jsme totiž zaznamenali i případy, kdy někteří lidé kvůli lepšímu výhledu šplhali po okolních budovách a ohrožovali tak sebe i kolem stojící fanoušky. Rovněž rodiče dětí by měli mít náležitý přehled o pohybu potomků,“ upozornil mluvčí Janík.

Strážníci rovněž připomínají, že míst pro parkování bude nejen v centru velmi málo a parkování v místech, kde bude omezen průjezd vozidel veřejné dopravy a záchranářů nemíní tolerovat. Mezi velmi problematické úseky patří tradičně ulice ve čtvrti Letná. Vozidla navíc nebude možné před ukončením městské rychlostní zkoušky odstavovat ani v uzavřeném odbočovacím pruhu nad tržištěm Pod Kaštany (tř. T. Bati), který slouží jako nástupní plocha pro vozidla záchranářů a MHD.

Přečtěte si  Příjezdová cesta do Blanska ozdobena obrysy městských dominant: Zámek, kostely a další památky

Městská policie se ve spolupráci se živnostenským odborem Magistrátu města Zlína zaměří také na namátkové kontroly prodejců. Týkat se budou platných povolení k nabídce různého zboží, především prodeje občerstvení a alkoholu.

Foto: rallyservice.cz & DEJFOTO.CZ

Omezení v železniční dopravě na úseku Otrokovice – Zlín střed – Vizovice

V době konání páteční rychlostní zkoušky bude do stanice Zlín střed povolena přeprava pouze těch cestujících, kteří jedou na akci Barum Czech Rally. Osobní vlaky Českých drah, které jezdí v relaci Otrokovice – Zlín – Vizovice a zpět, budou v celém úseku nahrazené autobusy.

Spoje obvykle jezdící v kratším úseku Otrokovice – Zlín střed a zpět (odjezdy z Otrokovic do stanice Zlín střed v 16:47, 17:18, 18:18 a 19:53 a ze stanice Zlín střed do Otrokovic v 18:19, 19:24 a 20:40) budou zajištěné vlakovými soupravami, nicméně nebude z bezpečnostních důvodů možné opouštět areál nádraží Zlín střed. Cestující z těchto vlaků mohou v úseku Zlín Prštné – Zlín Náměstí Práce a opačně využít trolejbusy MHD. V úseku Zlín Prštné – Zlín Náměstí Práce budou v MHD za tyto spoje uznány také platné jízdní doklady ČD a IDZK.

První vlak, který již bude nahrazen autobusem, bude spoj Os 14237 s odjezdem z Otrokovic do Vizovic už v 15:47. Všechny následující spoje, které tento den jedou do / z Vizovic, zajistí náhradní autobusy. Půjde o spoje s odjezdy z Otrokovic v 16:18, 17:45, 18:53, 20:15, 21:55 a 22:15 a z Vizovic s upravenými časy odjezdů v 15:51, 16:19, 16:51, 17:14, 18:25, 20:47 a 22:31.

Večerní rychlík R 897 Zlínský expres (Praha-Vršovice 18:50 – Zlín střed 22:29) pojede až do stanice Zlín střed, nicméně cestující nebudou moci, podobně jako v případě osobních vlaků, z bezpečnostních důvodů opouštět areál nádraží. Cestující, kteří na Barum Rally nejedou, prosíme, aby v Otrokovicích přestoupili na spoj náhradní autobusové dopravy s odjezdem ve 22:15.

Autor: red Zdroj a foto: Město Zlín, České dráhy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*