Mokřad s názvem Rybníky na území Valašského Meziříčí se dočkal obnovy. Síly k ní spojili ochránci přírody a nadační fond. Z tůní se už ozývají silně ohrožení skokani zelení. Ve vodě se množí pulci skokanů štíhlých i vodních bezobratlých živočichů.
Mokřad zvaný Rybníky při severozápadním okraji Hrachovce patří k významným přírodním lokalitám Valaškomeziříčska. Žije zde řada vzácných a ohrožených druhů živočichů, ať již jde o protahující mokřadní druhy ptáků, obojživelníky či více než dvacet druhů vážek.
“Právě žáby či vážky potřebují ke svému rozmnožování tůně, nestačí jim ‘pouhá bažina’. Mělké tůně se postupně zanášejí, zarůstají – a vzhledem k tomu, jak intenzivně dnes krajinu využíváme, nevznikají přirozeně nové. Proto je potřeba občas jim pomoci rýčem či bagrem,” uvedl Miroslav Dvorský z místní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Členové valašskomeziříčské organizace se o lokalitu starají již od roku 1995. Díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia koncem loňského roku přistoupili k obnově čtyř již zcela zarostlých a zazemněných tůní a vybudování jedné tůně nové. Obojživelníci si je záhy našli.
“V dubnu se v nich objevilo mimo jiné více než padesát snůšek skokana štíhlého. Nyní jsou již tůně oživeny stovkami pulců, nastěhovali se sem i skokani zeleni, jejichž hlas je slyšet dodaleka. Je jen otázkou času, kdy se objeví i další obojživelníci,” popsal změnu Dvorský.
Kosení i ekologická výchova
Obnova tůní přitom není jedinou aktivitou ochránců přírody na mokřadu. “Důležité pro všechny jeho obyvatele je nenechat ho zcela zarůst, proto je pravidelně kosen a od května letošního roku pomáhá s údržbou i pastva koní,” upřesnil Dvorský.
Mokřad Rybníky slouží i ekologické výchově. Valašské ekocentrum ČSOP sem organizuje exkurze pro studenty středních škol z východní Moravy, kteří pravidelně pomáhají i s jeho údržbou. Členové oddílu mladých ochránců přírody Falco se zde učí poznávat a chránit přírodu, seznamují se ze zoologií i hydrobiologiií. Na všechny návštěvníky čeká informační tabulka s vyobrazením některých druhů žab a vážek.
“Obnova drobných vodních ploch mokřadu Rybníky je součástí dlouhodobé spolupráce mezi ČSOP a Nadačním fondem Veolia na ochraně našich mokřadů. V loňském roce bylo na různých místech republiky z programu Vraťme vodu přírodě realizováno sedm takových projektů,” doplnil Jan Moravec, garant programu Naše mokřady ČSOP. Program Vraťme vodu přírodě je spojen s veřejnou sbírkou, která slouží pro shromažďování financí na záchranu a obnovu mokřadů.
Zdroj a foto: ČSOP
Be the first to comment