Dobrovolníci pečují o mokřady v Beskydech. Zbyl jen zlomek

Gumáky zabořené do podmáčené louky a těžká dřina – úděl i radost dobrovolníků pečujících o mokřady v Beskydech.

Mokřady pomáhají k lepšímu zadržování vody v krajině. Je ale nutné je pravidelně čistit a uklízet. V Beskydech se o ně stará parta dobrovolníků. Nedávno navštívili oblast Plucnarka na Čeladné

O mokřady v Beskydech pečují odborníci z Českého svazu ochránců přírody Salamandr za podpory pivovaru Radegast. V Čeladné na Plucnarce se dobrovolníci postarali o podmáčenou louku se systémem tůní v hlubokém a na vodu stále ještě bohatém údolí Podolánky. Akci zorganizovala skupina Salamandr, která je součástí Českého svazu ochránců přírody, za podpory pivovaru Radegast.

Z rozsáhlých močálů zbyla jen podmáčená louka

“V údolí Čeladenky bývalo kdysi mokřadů, močálů a rašelinišť mnohem víc, než kolik jich tam najdeme dnes. Jedním z posledních zbytků je louka na Plucnarce. Ve svahu sice kvetou hořce, ale spodní část je tak podmáčená, že není problém aby tam zapadla naše horská sekačka,” popsali ochránci přírody ze Salamandru.

Podle ochránců přírody zde na jaře Správa CHKO Beskydy vybudovala několik tůní, do kterých se už pomalu stěhují první nájemníci. V jedné z tůní účastníci akce pozorovali čolky, v jiné se koupala žába. I přesto, že mezi rostlinami se nenachází nějaký speciálně vzácný druh, dává podle nich péče o mokřad smysl.

“Protože kdo ví, co na něm v příštích letech vykvete, když nedaleko odtud roste třeba masožravá rosnatka okrouhlolistá,” vysvětlují dobrovolníci v reportáži z úklidu Plucnarky.

ČSOP Salamandr už dříve uspořádal podobnou akci v mokřadu Hutě ve Starých Hamrech.

Další akce podporující zadržování vody v beskydské krajině je v plánu na říjen. „Pod Pustevnami v údolí Kněhyně budeme vytvářet nové tůně. Na místech, která jsou podmáčená a nerostou na nich vzácné rostliny, vytvoří tůně přirozené prostředí pro vodní zvířata, jako jsou například čolci,“ pozval na akci předseda organizace ČSOP Salamandr Vojtěch Bajer.

Zdroj a foto: ČSOP Salamandr, Pivovar Radegast

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*