Dobrovolníci pomohli “uklidit” Radegastovy tůně v Beskydech

Dobrovolníci a ochránci přírody ze skupiny ČSOP Salamandr s podporou Pivovaru Radegast uklidily další z beskydských mokřadů. Tentokrát úklidová četa včetně dobrovolníků vyčistila mokřadní lokalitu na Jurášce na říčce Kněhyně, kde vodu v krajině pomáhají zadržovat Radegastovy tůně.

Radegastovy tůně a celá přilehlá podmáčená louka se nachází na Jurášce v údolí říčky Kněhyně v Beskydech. „Poslední tůně v této lokalitě vznikla teprve nedávno, kdy jsme do ní rozpustili ledovou sochu boha Radegasta, abychom upozornili na to, jak je v současné době důležité zadržovat vodu v krajině,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, která péči o vybrané beskydské mokřady podporuje.

V této naposledy uklizené oblasti se rozprostírá močál s několika tůněmi různého stáří. Tůně jsou tady hlubší i mělké, některé na čas vysychají nebo dokonce zarostou. Jsou k vidění na okraji louky, těsně pod lesem. „Tůně jsou většinu dne ve stínu, takže se z jejich hladin voda tolik nevypařuje a více se jí vsákne do země. Navíc slouží i spoustě různých druhů zvířat a rostlin, které pro svůj život potřebují různorodé podmínky,“ vysvětluje Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se o vybrané beskydské mokřady stará.

V roce 2021 se povedlo, díky spolupráci Pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr, uklidit kromě mokřadu na Jurášce také další podmáčené lokality jako mokřad Hutě ve Starých Hamrech nebo vzácný luční mokřad v Čeladné v údolí Podolánky.

Poloha mokřadu na říčce Kněhyně, Mapy.cz

Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.

Autor: red Foto: Radegast Ondřej Balajka

Související články

Přečtěte si  Buvoli nově pomáhají s péčí o chráněné mokřady v oblasti Nových Mlýnů

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*