Dopravní podnik v Brně testuje kolizní kamery, upozorní na hrozící střet

Vizualizace systému kolizních kamer

Dopravní podnik města Brna (DPMB) testuje na čtyřech autobusech speciální kolizní kamery. Řidiče upozorní na případné riziko střetu s chodci, cyklisty nebo motorkáři. Systém sleduje i dynamiku jízdy řidiče nebo výchylku z jízdní dráhy. Zařízení má podnik vypůjčené na tři měsíce, pak jeho přínos vyhodnotí.

„Mrtvý úhel je pojem, který z praxe známe jako řidiči osobních vozů všichni. Jsou místa, na která při jízdě vidíme zpětným zrcátkem nebo přímým pohledem jen velmi obtížně. Testované zařízení sleduje právě tyto úhly a řidiče informuje o případném riziku střetu s chodci, cyklisty nebo motocyklisty. Osobně jsem zvědavý na zkušenost našich řidičů s tímto zařízením,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Speciální kamery jsou nainstalované na čtyřech místech vozu – dvě na čele a dvě na zadní části. Umělé vidění je vyvinuto tak, aby s dostatečným předstihem identifikovalo v zorném poli živé objekty. Zároveň ignoruje neživé věci. Na riziko střetu systém řidiče upozorňuje světelným barevným signálem. Žlutá kontrolka informuje o tom, že se v některé z mrtvých zón vyskytuje osoba a vyzývá jej, aby jednal opatrně. Pokud se osoba nachází přímo v kolizní dráze a hrozí bezprostřední nebezpečí střetu, rozsvítí se řidiči červená kontrolka a spustí se zvukový signál.

Systém kontroluje i kvalitu řízení

Zařízení kromě rizikových situací vyhodnocuje i další parametry, například dynamiku jízdy – zda řidič zbytečně nezrychluje a pak prudce nebrzdí. “Tento fakt je nepříjemný pro cestující, ale také se odráží na spotřebě paliva. Dalším sledovaným chováním řidiče a vozu je odchylování z jízdní dráhy do jiného jízdního pruhu, což bývá v provozu obecně častou příčinou nehod,” uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Všechna data bude dopravní podnik sbírat a využívat například při školeních řidičů. Dopravní podnik bude mít od výrobce systému kolizní kamery zapůjčené zdarma na dobu tří měsíců. Cena jednoho takového zařízení se pohybuje okolo sto tisíc.

“Brněnský dopravní podnik se v rámci své kampaně Brnem bezpečně s DPMB zaměřuje v celém roce na aktivity spojené právě s bezpečným cestováním. Testování kolizních kamer je jednou z nich,” doplnila Tomaštíková. Obyvatelé Brna také v těchto dnech potkávají vozy MHD s motivem zombií, které upozorňují na bezpečnost provozu i pohybu po vozovce.

Přečtěte si  100 tisíc pro nové řidiče. Dopravní podnik města Brna nabízí zájemcům o práci lákavé motivační příspěvky

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*