Emil Boček obdržel nejvyšší státní vyznamenání. Poslední čs. letec RAF si jej převzal v rámci oslav 28. října

Pilot RAF z Moravy, válečný hrdina arm. gen. Emil Boček

Státní svátek oslavy vzniku Československa je tradičně spjat s předáváním státních vyznamenání z rukou prezidenta republiky. Mezi osobnostmi, kterým bylo propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání patřil i poslední žijící československý letec RAF Emil Boček, rodák z brněnských Tuřan.

Poslední žijící československý pilot druhé světové války

Arm. generál Emil Boček (ročník 1923) byl nedlouho před ceremoniálem na několik dní hospitalizován. Po domácím odpočinku a nabrání sil se cítil dostatečně silný, aby se mohl osobně zúčastnit propůjčení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu Bílého lva 1. třídy. Před pobytem v nemocnici byl přítomen symbolickému křtu Muzea RAF v Ivančicích nesoucího jeho jméno (o otevření muzea jsme informovali – viz tento článek).

Rodák z brněnských Tuřan je posledním žijícím československým pilotem druhé světové války, sloužil u britského královského letectva (RAF). Za svou službu byl několikrát vyznamenán. Sérii ocenění hrdinství a odvahy završil ceremoniál 28. října v rámci oslav 101. výročí vyhlášení československého státu.

Arm. gen. Emil Boček je posledním žijícím československým stíhacím pilotem druhé světové války. Sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě RAF. Na kontě má 26 operačních letů. V roce 2010 mu byl za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost propůjčen Řád bílého lva třetí třídy. Letos v květnu byl povýšen do nejvyšší armádní hodnosti. 28. října bylo Emilu Bočkovi uděleno nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva 1. třídy.

Autor: pjk, foto: YouTube

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*