Fakultní nemocnice v Ostravě získala špičkového robota za miliony pro biopsii nádoru prostaty

Ústav radiodiagnostického FN Ostrava a LF OU je nově vybaven špičkovým robotem, který je schopen provést biopsii nádoru prostaty s úžasnou přesností. FN Ostrava pořídila tento robot díky financování z programu REACT-EU. Vedle brněnské fakultní nemocnice je teprve druhé zdravotnické zařízení v České republice, které disponuje tímto pokrokovým přístrojem. Tento robot představuje velký pokrok v oblasti diagnostiky onemocnění prostaty, umožňuje lékařům provádět biopsii s nevídanou přesností a efektivitou.

Robotickou biopsii podstoupí muži, u kterých magnetická rezonance odhalila na prostatě nádorové ložisko, ale klasicky provedená biopsie, tedy odběr tkáně pod kontrolou ultrazvuku, byla negativní.

„Nádor je třeba trefit cíleně a potřebujeme mít jistotu, že jsme v něm byli. Robot nastavitelný přímo v tunelu magnetické rezonance nám umožní dostat se co nejblíže k ložisku a provést odběr z místa, které díky magnetické rezonanci zhodnotíme jako nejhorší,“ vysvětlila přínos roboticky provedené biopsie MUDr. Pavla Hanzlíková, PhD., MBA, vedoucí lékařka magnetické rezonance Ústavu radiodiagnostického FN Ostrava a LF OU.

Ročně podstoupí toto vyšetření okolo patnácti pacientů

Robot je umístěný v magnetickém poli a je propojený s počítačem v ovladovně. „Speciální program pak přesně navede robota na cíl, který mu na základě scanu z magnetické rezonance určí lékař. Je schopný se díky 5 motorům, které má v sobě, posouvat doslova po milimetrech,“ zdůraznil zástupce dodavatelské společnosti Martin Jakubec.

Odběrová jehla

Doktorka Hanzlíková dále řekla, že toto specifické vyšetření bude prováděno až na základě rozhodnutí multidisciplinárního týmu. „Pacient musí také projít vyšetřením v naší urologické ambulanci. Předpokládáme, že budeme robota potřebovat u 10 až 15 mužů měsíčně.“ FN Ostrava pořídila toto zařízení za více než čtyři miliony korun díky projektu REACT- EU a naplnila tak doporučení Evropské uroradiologické společnosti pro zařízení, věnující se léčbě rakoviny prostaty. Podle něj by měla být v České republice robotická biopsie, řízená magnetickou rezonancí, prováděna ve 3 až 4 specializovaných centrech.  Aktuálně fungují v Ostravě a v Brně.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž

Autor: red Zdroj a foto: FN Ostrava

Související články

Přečtěte si  LIBERTY Ostrava uzavírá neefektivní koksárenskou baterii. Chce přejít na nízkouhlíkovou výrobu oceli

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*