Falešný šlechtic vylákal z lidí miliony, za podvody dostal 9 let. Ústavní soud teď odmítl jeho stížnost

Ilustrační obrázek

Karel Šimko z Frýdku-Místku si za rozsáhlé podvody s konečnou platností odpyká devět let ve vězení. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud. Muž tvrdil, že je šlechtic, a od tisíce lidí z celé země vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 90 milionů korun.

Nemožnost vyjádřit se ke všemu

Šimko ve stížnosti uplatnil řadu výhrad vůči postupu soudů i rozsahu dokazování. Například tvrdil, že u vrchního soudu mu předseda senátu neumožnil vyjádřit se postupně ke všem prováděným důkazům a přerušoval ho.

Podle Ústavního soudu ale měl Šimko možnost komentovat všechny důkazy. “Přerušován byl pouze v případě, kdy jeho výklady neměly takový vztah k projednávané věci, aby bylo zajištěno efektivní a spolehlivé objasnění předmětu hlavního líčení a rozhodnutí ve věci,” stojí v usnesení.

Kradl celoživotní úspory, hrozilo mu až 10 let vězení

Muži hrozilo za zvlášť závažný zločin podvodu pět až deset let. V první instanci dostal deset let, vrchní soud trest zmírnil o rok s ohledem na dosavadní bezúhonnost a délku trestního řízení.

Podle obžaloby Šimko podvedl zájemce, kteří chtěli investovat v jeho společnosti Astra Invest Limited. Sliboval jim zhodnocení vkladů, přičemž od nich v letech 2008 až 2010 přebíral částky do sedmi milionů. Někteří poškození mu svěřili celoživotní úspory. Jiní přivedli i příbuzné, a o úspory tak přišly celé rodiny.

Falešný bohatý šlechtic

Šimko podvedeným ukazoval diamanty a zlaté mince, přičemž tvrdil, že je coby šlechtic vlastníkem zlatého pokladu. Také tvrdil, že jeho společnosti patří například zlatý důl, nájemní byty v Londýně a že je správcem majetku bohatých lidí z celého světa. Peníze, které podle obžaloby od investorů získal, prý utrácel třeba za dárky, neúčelné zahraniční cesty a vlastní prezentaci.

Zdroj: ČTK, foto: publicdomainpictures.net

Související články

Přečtěte si  Zámeček Pohansko láká na novou archeologickou expozici plnou audiovizuálních prvků

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*