Farář se zamkl v chrámu, spor u pravoslavných v Brně se vyhrotil

Pravoslavný chrám sv. Václava v Brně

Před brněnským pravoslavným chrámem svatého Václava panuje vyostřená atmosféra. Věřící přišli podpořit otce Jozefa Fejsaka, který stojí opřený o zamčené chrámové dveře. Reagují tak na příjezd šumperského vikárního biskupa Izaiáše, který dnes přijel převzít správu brněnské pravoslavné farnosti.

K odvolání Fejsaka z pozice duchovního správce došlo minulý rok. Biskup jej jmenoval pomocným duchovním. Desítky věřících, kteří přišli podpořit otce Fejsaka, nesouhlasí s jednáním vikárního biskupa.

„Vikární biskup se ustanovil sám duchovním správcem a podle ústavy pravoslavné církve se tak musí dít se souhlasem v souladu s církevní obcí, což se nestalo. Proběhlo to bez našeho vědomí a my jsme pak byli jen informováni až to proběhlo na ministerstvu kultury a od té doby se snažíme bránit,” sdělil Brněnskému deníku tajemník brněnské farní rady Dvořáček.

Podle něj může dojít ke smírnému řešení. Otec Fejsak je ochoten vyjít ven, pokud se obě strany dohodnou, že budou chrámové klíče ponechány u notáře do zasedání posvátného synodu v polovině záři. V církevní obci by dva týdny sloužil jiný farář. K dohodě zatím nedošlo.

Policie uklidňuje dav

K brněnskému pravoslavnému chrámu dorazil zámečník, sanitka i policie, která mírní projevy davu. Hlasitý odpor vyvolala domnělá snaha zámečníka odemknout chrámové dveře. Brněnští pravoslavní už dříve iniciovali petici na obranu otce Fejsaka, kterou podepsalo více než 1500 osob.

Zdroj: Policie ČR, PCO při chrámu sv. Václava v Brně, foto: GoToBrno, Petr Minařík

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*