Farmářské trhy ve Frýdku-Místku začínají květinami

Frýdek-Místek může konečně hostit farmářské trhy. Zahajuje je tradiční květinový trh ve čtvrtek 6. května na místeckém náměstí Svobody. Následně budou až do listopadu probíhat v pravidelných čtrnáctidenních intervalech, vždy od 8 do 14 hodin, samozřejmě s ohledem na aktuální protiepidemiologická opatření.

Prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách je sice omezený, zákaz prodeje se ale nevztahuje na ovoce a zeleninu, květiny a jiné rostliny či mléčné a masné výrobky. Zároveň platí povinnost dodržovat řadu pravidel ze strany provozovatelů.

„Musíme zajistit odstupy mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy nejméně dva metry a v jeden čas se na ploše tržiště nebo tržnice nesmí vyskytovat více než jedna osoba na 15 metrů čtverečních. K tomu máme povinnost umístit nádoby s dezinfekčními prostředky u každého prodejního místa a nesmíme umožnit stravovací služby a prodávat pokrmy včetně nápojů určených k bezprostřední konzumaci. Rozestupy mezi sebou musejí udržovat i zákazníci,“ uvedl některá z omezení náměstek primátora Jakub Míček.

Podle nich se řídil i výběr prodejců pro první trh sezóny, pro který se vžil přívlastek květinový. Kromě sazenic salátů, kedluben, ředkviček se zde počítá s velkým výběrem truhlíkových rostlin, letniček, trvalek a stromků a mimo to má být na trzích k mání také pečivo, koláče, sýry, med, uzeniny a koření. Další výběr sortimentu v následných termínech se bude průběžně rozšiřovat v souladu s aktuálním rozvolňováním.

Limit je přibližně třicet stánků

Na úvodní farmářský trh nemohl pořadatelský tým z živnostenského úřadu vzhledem ke zhruba 2400 metrům prodejní plochy na náměstí a jednoduché matematice připustit více než tři desítky stánků. Proto byli při výběru upřednostňováni prvovýrobci, prodejci zeleniny, masa a kromě pěstitelů tentokrát kvůli omezené kapacitě nebyl prostor pro řemeslné výrobky typu přírodní kosmetiky a jiného doprovodného sortimentu.

„Těch patnáct metrů čtverečních na jednu osobu je dost omezující, představuje to jen zhruba 160 lidí v jednom momentě na prodejní ploše, proto musí být stánků méně. Musíme spoléhat na ukázněnost lidí, že nakoupí a odejdou, nebudou si z toho přímo u stánků dělat společenskou událost a rozptýlí se případně k popovídání se známými v dalším prostoru náměstí mimo prodejní plochu,“ vysvětluje nutnost součinnosti se zákazníky vedoucí živnostenského úřadu Yvetta Králová.

Přečtěte si  V Kunovicích otevřeli zrekonstruovaný průtah centrem města. Zvýší se kapacita i bezpečnost

„Jako město máme bytostný zájem u občanů velmi oblíbené Farmářské trhy pořádat a doufáme, že v jejich případě se pravidla brzy co nejvíce rozvolní, protože přece jen se jedná o prodej venku, na vzduchu, který by měl být brán jako bezpečnější než uvnitř hypermarketů. Navíc většina důchodců, kteří na trzích rádi nakupují, už má za sebou očkování, takže rizika už jsou zase menší,“ doplnil náměstek Míček.

Zdroj a foto: Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*