
Celý život nás provází, usnadňuje nám vzájemnou komunikaci, potěší sběratele známek, potěší pohlednicí, dopisem, dárkem od blízkých. Pošta je nejstarší veřejnou službou! V našich zemích je rozvíjena od roku 1526, kdy na trůn usedli Habsburkové! Za vlády otce Marie Terezie – císaře Karla VI. – byla do té doby soukromá služba provozující poštovní přepravu převzata do státní správy.
V roce 1700 byla na území Čech, Moravy a Slezska 41 činných poštovních úřadů. Karel VI. pochopil, že spolehlivé a rychlé doručování zpráv má strategický význam pro stát a jeho řízení. Současně uznal, že fungující pošta je důležitá pro tuzemské i mezinárodní společenství a je jednou z podmínek mezinárodního uznání státu! Po téměř půl tisíciletí je stav České pošty na pováženou! Kdo je za něj zodpovědný nevíme…Tuto tristní skutečnost bych rád dokumentoval na jednom osobním příkladu!
Letní dovolenou jsme letos trávili s přáteli v nádherných Jeseníkách na hranicích Moravy a Slezska. Malebná Ostružná pod Ramzovským sedlem nám učarovala před desetiletími a s malými přestávkami, při nichž jsme poznávali jiná krásná zákoutí Čech, Moravy i Slezska, se sem vždy rádi vracíme. Máme tady milovaná a známá místa rozkvétající do krásy, pohodu v přírodě a klid na chatě.
Ve stejném čase zavítal kamarád naší dcery do USA a navštívil také světoznámý New York, kde prožíval nádherný pobyt se svými kamarády. Pohlednici města odeslal na její adresu shodou okolností ve stejný den, tedy 22. srpna t. r., jako my z Jeseníků. Naše byla vložena do poštovní schránky na Ramzové a frankována poštovním úřadem v Olomouci. Americká byla označena poštou v nejlidnatějším městě státu New Hampshire – Manchesteru – na severu Nové Anglie, jež sousedí se státem New York. A tu se světe div rychlosti poštovních dodání!
Pohlednice přišly do hodonínské schránky našich milých ve stejný čas a to za shodných devět dnů 31. srpna! Z daleké Ameriky potřeboval pohled k překonání asi šestiny zeměkoule (vzdálenost New York – Hodonín je 6800 km) stejnou dobu, jako písemná zdravice na cestu přes Moravu z Olomouce do Hodonína (100 km). Přitom obě naše města mají vlakové spojení od roku 1841 a cesta trvá pouhou hodinku a půl! Nechápu!!! Vůbec to nechápu a stále si kladu otázku, zda je to možné!? Rozhodněte sami: Jde o nahodilost či opakované selhání systému!? Vidět to Ferdinand I. Habsburský, zastánce absolutismu, určitě by hned, rychle a neodvolatelně sjednal s úředníky svého státu pořádek…
Dnešní pošta je jednou z veřejných služeb, které evidentně nefungují, tak jak mají! Pokulhávají i další státní služby! Jsou nemocné a stále dražší! Platí je občané, které jejich současné nedostatky obtěžují, ale stále ještě nechávají v klidu! Jak dlouho? Najde se brzy nějaký odpovědný a rozhodný léčitel?
Autor: František Synek Foto: archiv autora
František Synek je etnograf a historik. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.
Problém je v té poslední míli. V každém případě obě pohlednice dopručila stejná pošťačka / pošťák, který chodí ob den (neboť pošta v zájmu úspor přidělila každému doručovateli dva doručovací obvody a v jednom doručuje sudý, ve druhém v lichý den).
Nevím jestli by privatizace pomohla – pošta v tomto zaspala.
Německá státní “Deutsche Bundespost” byla v roce 1995 privatizována na “Deutsche Post AG” a od roku 2009 je to “Deutsche Post DHL Group” – největší kurýrní služba na světě s více než půlmilionem zaměstnanců. Otázkou zůstává, zda by byla DHL v tomto případě rychlejší.
Před několika lety jsme poslali z rodinné rekreace v Itálii několik pohlednic současně tím, že jsme je vhodili do hotelové schránky. Odeslány byly někdy na přelomu srpna a září a doručeny do různých míst Brna a jeho okolí někdy v dubnu následujícího roku – někteří příbuzní a přátelé byli nejprve rozladěni, že od nás nepřišla z dovolené pohlednice, a po půl roce zase byli překvapeni, že prodléváme v dubnu na Jadranu. ?!? Tehdy snad ale nastala chyba buď už v onom hotelu, nebo na poště v Itálii. Od té doby používáme, i když poněkud sterilní systém, “pohlednice online”, který má však i své výhody: např. můžete použít vlastnoručně pořízené fotografie a chcete-li, mohou na nich být i osoby pohlednici odesílající. Pokud zadáte do systému adresu ne jednotlivě, ale pomocí excelovské tabulky, obsahující soubor adres (alespoň dvě), může být v adrese uvedena jako země doručení Morava – a to z celého světa, nebo jen ze sousedních Čech nebo ze sousedního Slezska. Tedy už není odnikud nutno používat v adrese žádné, jako kdysi (teď už zkrachovalé) Czechoslovakia, nebo dnes Czech Republic, nebo dokonce odporné jednoslovné a šovinistické – Czechia. Adresát pak obdrží poměrně rychle a poměrně slušně vytištěnou barevnou pohlednici včetně textu psaného imitací psacího písma – vše je téměř “jako živé”, ale hlavně ta země v adrese – Morava 🙂