Festival Překročme řeku nabídne v Brně hudbu, výstavy i další aktivity kolem řeky Svitavy

Koncerty, výstavy i zajímavosti nabídne v Brně 5. ročník festivalu Překročme řeku, který se uskuteční v sobotu 17. srpna. Má oživit nábřeží řeky Svitavy, řekla předsedkyně pořádajících spolků Silvie Zeinerová Sanža. Podle ní se festival rozšíří z loňských 15 na 24 míst u řeky. Každé nabídne něco jiného. Festival každý rok navštíví 3000 až 4000 lidí.

Návštěvníci mohou přijet i historickým vlakem

Festival začne v 10:00 a skončí ve 22:00. “Kolem 10:00 vyjede i z Adamova historický motorový vlak s hudbou, který bude zastavovat v Babicích a Bílovicích nad Svitavou, v Židenicích a lidi přiveze přímo na festival. Potom kolem desáté večer pojede zase zpátky,” uvedla Zeinerová Sanža.

Hlavní pódium bude na Černovickém nábřeží a nabídne koncerty. “Letošní hlavní hvězdou je Fast food orchestra. Otevřený bude ale i pivovar Hauskrecht, kde bude malá scéna a prostor pro kapely alternativnějšího zaměření,” doplnila.

Lidé mohou projít všech 24 stanovišť z Brna až do Bílovic nad Svitavou. V Bílovicích bude otevřený mlýn s komentovanou prohlídkou, přístupná bude síň Rudolfa Těsnohlídka v obecní knihovně. Aktivity spojené s lesní pedagogikou si lze vyzkoušet za Myslivnou Lišky Bystroušky u Bílovic.

Divadlo, výstavy i závod dračích lodí

V Brně budou různé výstavy, ve Slunečních lázních v městské části Maloměřice a Obřany bude divadlo, závod dračích lodí a koncerty. Výstavu pořádá Galerie Valchařská, Husovické nábřeží u Gargulákovy ulice nabídne stanoviště pro tvorbu lodiček, možnost svézt se na kanoi a výtvarné a vědomostní aktivity. Sportovní a hudební aktivity budou i v Husovické ulici, hasiči a parní mašinka bude k vidění v Tkalcovské ulici. “Novinkou je prohlídka areálu První brněnské strojírny a ve Zderadově ulici bude k vidění výstava, která je jinak rozestavěná na osmi místech v Brně,” poznamenala Zeinerová Sanža.

Zatímco řeka Svratka je v Brně spojena s přehradou, sportováním a odpočinkem, díky městským lesům a parkům, kterými s větší části protéká. Řeka Svitava byla donedávna spojena hlavně s průmyslem. Většina jejího toku na území Brna vede kolem průmyslových areálů a železničních tratí a vleček. Přesto nabízí mnoho zajímavého a lidé její okolí se zájmem pomalu objevují.
Cílem festivalu Překročme řeku je propojit jednotlivá místa kolem Svitavy a také propojit lidi a spolky, které se snaží oživit její břehy v jednotlivých brněnských městských částech. Kromě toho také snaha posílit zájem Brňanů o řeku, která Brnem protéká, a ukázat jim potenciál celého nábřeží

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Termín: 17. srpen 2019 – 10:00–20:00

Cena: zdarma

Zdroj: ČTK Foto: Facebook Nábřeží Svitavy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*