Fiala chce předsedat EU v Brně, záměr komplikují Babišovy smlouvy

Petr Fiala jako lídr koalice SPOLU zahajuje kampaň na Moravském náměstí v Brně.

Česká republika bude předsedat Radě Evropské unie už za tři čtvrtě roku. Rodící se vláda bude mít na přípravu jen omezený časový prostor. Představy o konkrétní podobě předsednictví se přitom liší, zkomplikovat jej mohou smlouvy uzavřené končící Babišovou vládou.

Předsednictví Radě EU Českou republikou začne v červenci příštího roku a potrvá do prosince. Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala se podle serveru seznamzpravy.cz vyjádřil, že chce část předsednictví EU přesunout do Brna. Moravská metropole má figurovat jako centrum pro unijní akce zaměřené na vědu a výzkum.

Záměr ale naráží na dosavadní kroky, které podnikl Babišův kabinet. Plánoval totiž udržet předsednictví v Praze. Údajně kvůli úsporám. Na předsednictví je zatím vyčleněno jeden a půl miliardy korun.

Podle zjištění novinářů ze seznamzpravy.cz Vláda ještě v létě podepsala smlouvy za sto milionů korun na pronájmy konferenčních prostor v pražském Kongresovém centru či hotelu Diplomat.

Mezi symboly úspěchu Brna v oblasti vědy a výzkumu patří zdejší technologický park

Mendel je příležitost

Samotný předseda ODS odhalil své plány na předsednictví EU již v průběhu předvolební kampaně. Vhodnou příležitostí k přesunu do Brna je podle něj dvousté výročí narození Gregora Johanna Mendela.

Speciálně oblast vědy a výzkumu by podle mého názoru měla proběhnout v Brně – městě s výbornými univerzitami, silným výzkumem a podnikáním založeném na inovacích. Myslím, že právě tato oblast se dá skvěle propojit s výročím narození G. J. Mendela,“ uvedl Fiala na předvolebního mítinku v Brně.

Petr Fiala v minulosti neskrýval vřelý vztah ke svému rodnému městu. V jeho životopisu také nechybí pozice rektora Masarykovy univerzity.

Poslední předsednictví nedopadlo slavně

Před občanskými demokraty velmi pravděpodobně leží šance na spravení dojmu z posledního předsednictví EU. V roce 2009 totiž stála v čele Rady EU vláda předsedy ODS Mirka Topolánku. V průběhu předsednictví však padla kvůli vyslovení nedůvěry Poslaneckou sněmovnou.

S neslavnou prezentací tuzemské politiky před dvanácti lety se také pojí kauza ProMoPro. Vláda se stejnojmennou firmou uzavřela zakázky na ozvučení předsednických akcí. Zatímco vládní úřednici byli osvobozeni, zainteresované podnikatele soud poslal do vězení.

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Autor: pjk, foto: koalice SPOLU, VUT

Doporučujeme


2 Comments

  1. Brno jako město se sice částečně zviditelní , ale pro samotnou Moravu to nebude mít žádný dopad . Příliš se mi nelíbí , že se to bude týkat pouze vědy- výzkumu a taky lze předpokládat ,že v EU bude Brno prezentováno jako české město nikoliv moravské.

  2. Kus pravdy na tvrzeních pana Nyvlta je. Na druhé straně potenciál významu Mendla není Brnem ani Moravou zdaleka využit. Například recyklace značky Baťa městem Zlín je nesrovnatelné, a to i když Baťa město Zlín prakticky vybudoval, kdežto Mendl byl v Brně “pouhým” opatem kláštera, místoředitelem Moravské hypoteční banky a za svého života poměrně neznámým vědcem. Ovšem dnes je Mendl považován za zakladatele celé jedné vědní disciplíny – genetiky. Žádná srovnatelná osobnost ani na Moravě ani v ČR neexistuje. Mendl se řadí do kolektivu vědeckých kapacit z první světové kategorie – Newton, Darwin, Einstein a Mendl, takových není na světě snad ani deset. Je-li v Evropě město, kde Mendel většinu života působil, proč toho v předsednictví ke zviditelnění takového města nevyužít? A že bude Mendl považován za Čecha? To lze jen s nasazením nejvylhanější slovní ekvilibristiky, tak ať se tím tento rozpadající se stát klidně diskredituje.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*