Film natočený v moravských jeskyních míří do San Franciska, představí se na prestižním festivalu

Snímek z filmového dramatu Kam motýli nelétají

Moravské krasové jeskyně poskytly prostor pro natočení filmového dramatu Kam motýli nelétají. Film režiséra Romana Němce čeká po domácí premiéře představení na prestižním mezinárodním festivalu v USA.

Film natočený v Moravském krasu i Javoříčských a Mladečských jeskyních vypráví příběh dvou vyhraněných postav, středoškoláka Daniela a jeho učitele Adama. Oba se potýkají se svými každodenními starostmi a vytvářejí si svůj svět, do kterého se uzavírají. Daniel má pocit, že mu nikdo nerozumí, Adam si zase přísně střeží svoje soukromá tajemství. Všechno se změní v okamžiku, kdy se spolu nedopatřením ocitnou uvězněni v neznámém, tajuplném, ale i nebezpečném prostředí rozsáhlého jeskynního komplexu.

„Chtěli jsme vytvořit jakýsi paralelní izolovaný svět, ve kterém naši hrdinové zůstanou uvězněni,“ vysvětluje záměr scénárista a režisér Němec. „Jejich pocit ztracenosti a tendence se uzavírat najednou dostanou proti jejich vůli reálnou podobu a budou se muset vypořádat se skutečnou krizí.

Přestože byl scénografický návrh podzemního prostoru podřízen dramatické lince příběhu a byl celý vymyšlen na papíře, film se následně natáčel výhradně v autentickém prostředí pěti reálných moravských jeskyní – v Býčí skále, Sloupsko-šošůvských jeskyních, Kateřinské jeskyni, v Javoříčských a Mladečských jeskyních.

Už zařazení do výběru je úspěch

Slavnostní předpremiéry filmu Kam motýli nelétají upořádal producent společně s Muzeem Blanenska a Správou jeskyní ČR 16. května v pražském kině Lucerna a ve čtvrtek 25. května v kině Blansko. Mezinárodní premiéru bude mít snímek 19. června na 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu Frameline v americkém San Franciscu.

Frameline patří mezi největší a nejprestižnější filmové festivaly v USA s návštěvnosti více než 80 tisíc diváků v každém ročníku. Program festivalu je sestavován přísným výběrem z tisíců přihlášených filmů z celého světa. Zařazení filmu do programu je pro tvůrce obrovskou poctou.

“Zamilovala jsem si to křehké a komplikované přátelství, které se vyvinulo mezi Adamem a Danielem. Jsem si jista, že pro naše publikum bude zkoumání jejich jedinečného vztahu fascinující,” uvedla programová ředitelka festivalu Allegra Madsen v oznámení o zařazení filmu Kam motýli nelétají.

“San Francisco pro mě bylo vždycky nejvyšší metou. Pořád nemůžu uvěřit, že budeme mít možnost náš film představit ve světové premiéře právě tady,” okomentoval první zahraniční úspěch filmu režisér Němec. Pět dní po premiéře v San Francisku navíc film zamíří na festival qFLIX ve Filadelfii.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

V hlavních rolích diváci uvidí Daniela Krejčíka a Jiřího Vojtu, dále Jaroslava Duška, Kláru Melíškovou, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou či Jakuba Krejču.

Oficiální trailer filmu

Zdroj, foto a video: film Kam motýli nelétají, Správa jeskyní ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*