Filmový Zlín letos zaplní Harry Potter a Pán Prstenů

61. Zlín Film Festival je věnován literatuře ve filmu.

Přípravy na druhou část 61. Zlín Film Festivalu jsou v plném proudu, město jí ožije za dva měsíce. Organizátoři prozradili, na co se mohou návštěvníci těšit.

Hlavním tématem festivalu je letos „Literatura ve filmu“ a nabídne tak slavné adaptace knižních předloh nejen na filmovém plátně, ale také v rámci doprovodného programu. Zlín Film Festival se letos koná ve dvou částech, jeho druhý díl se uskuteční od 9. do 15. září 2021.

Nejstarší a největší festival filmů pro děti a mládež letos vzdává poctu literárnímu umění, které bylo inspirací pro filmové scénáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost bude směrována na knihy pro malé a mladé publikum.

Hold legendám z Britských ostrovů

„V tematické sekci Literatura ve filmu promítneme téměř 40 filmů, které jsme rozdělili do minisekcí – Klub hrdinů, Mladá akademie, Evropský koutek, Komiksů ráj a Filmová četba,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že letošní ročník bude věnován i dvěma dnes již legendárním snímkům, které se před dvaceti lety staly nedílnou součástí historie filmového řemesla.

„Zmiňované filmy přispěly k obrovskému nárůstu čtenářů a fanoušků jejich knižních předloh – Pána prstenů J.R.R. Tolkiena a Harryho Pottera J.K. Rowlingové. Z Britských ostrovů se jejich obliba šířila do celého světa, který následovně reagoval dalšími nejen knižními a filmovými fantasy cestami do Zemí Nezemí,“ vysvětlila Pášmová.

Kromě filmového programu se knižní téma promítne i do doprovodných aktivit podzimní části Zlín Film Festivalu. „Pro fanoušky Harry Pottera například chystáme speciální zónu rozdělenou podle čtyř bradavických kolejí v parku kolem zlínského zámku,“ přiblížila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Řeč bude i o komiksu a pohádkách

„O komiksu přijedou do Zlína povyprávět autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, tvůrčí duo Martin Šinkovský a Ticho762 a teoretik a editor Tomáš Prokůpek. Pro fanoušky amerických gigantů Marvel a DC Comics je připravena přednáška komiksového recenzenta Ondřeje Krále,“ doplnila další aktivity Záhorová. 

Ve festivalových zónách se budou konat i autorská čtení spojená s besedou. Svoji zbrusu novou knihu pro mládež Liščí oči představí loňská členka filmové poroty Petra Hůlová. Na festival opět zavítá známá autorka knih pro děti a mládež Iva Procházková s knihou Myši patří do nebe, jejíž filmovou adaptaci budou mít možnost vidět i na velkém plátně v rámci filmového programu.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Zdroj: Zlín Film Festival, město Zlín, foto: Zlín Film Festival

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*