František Skopalík se narodil před 200 lety. Poslance v kroji a šiřitele pokroku připomíná výstava v rodných Záhlinicích

Františka Skopalíka připomíná celá řada akcí v rodných Záhlinicích včetně výstavy a lidové slavnosti.

Letos uplynulo dvě stě let od narození moravského zemského poslance a vlastence Františka Skopalíka. Amatérského vlastivědce a šiřitele pokroku na venkově připomíná výstava v jeho rodných Záhlinicích u Hulína s názvem František Skopalík: Osobnost moravských dějin.

Samouk, který za staré monarchie prosazoval do zemědělství moderní metody. Politik, jenž byl celých třicet let zemským poslancem a dvanáct let členem říšské rady. A především vlastenec, který neúnavně hájil zájmy své vlasti a vždy nosil selský kroj. František Skopalík (1822–1891) patří mezi nejvýznamnější osobnosti jižní Hané. V jeho rodných Záhlinicích (dnes součást Hulína) si jej připomínají několika akcemi.

„František Skopalík je v moravských dějinách opravdu významnou postavou. I s odstupem mnoha let na něj můžeme být hrdí. Byl člověkem mnoha talentů a zájmů, v mnoha oborech vynikal,“ uvedl Roman Hoza, starosta města Hulína.

Výstava ukazuje pestrý život významného rodáka

Akce věnované Františku Skopalíkovi zahájila odborná konference, která se konala 15. a 16. června. Navázala na ni Malá hanácká slavnost. Místní i přespolní uctili památku Františka Skopalíka přímo u jeho hrobu na záhlinickém hřbitově. Následně byla otevřena výstava v záhlinickém muzeu nesoucím jméno významného rodáka, která potrvá až do 21. srpna.

“Výstava přibližuje Františka Skopalíka nejen jako starostu rodné obce, poslance moravského a říšského sněmu, scelovatele pozemků a zakladatele spolků i zemědělských škol, ale také jako člověka, písmáka a významného zastánce pokroku,“ láká k návštěvě Záhlinic programová pracovnice zdejšího muzea Václava Navrátilová.

Zdroj a foto: Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích, Městské kulturní centrum Hulín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*