Františka Halase připomněli v rodných Husovicích, narodil se před 120 lety

Husovický básník Otakar Štěpánek čte Halasovu báseň "Brnu".

František Halas patřil mezi přední básníky své generace. Málokdo ví, že pocházel z Husovic, dnes brněnské čtvrti. V neděli si tam připomněli sto dvacet let od jeho narození. Vzpomínal na něj i jeho syn František X. Halas.

Nedělní odpoledne se v Husovicích neslo ve slavnostním duchu. Na zdejším náměstí Republiky byl slavnostně odhalen pamětní panel připomínající prvních dvacet pět let básníka Františka Halase. Na slavného husovického rodáka vzpomněl i jeho syn, diplomat a historik František Xaver Hlas.

Z úst husovického básníka Otakara Štěpánka zazněly vzpomínky Jaroslava Seiferta na Františka Halase, za kterým chodil do Husovic. Zarecitoval také báseň “Brnu”, kterou Halas věnoval Jiřímu Mahenovi. Spolu s Halasem mladším pak odhalili pamětní místo.

Martin Maleček, starosta městské části Brno-Sever, pod kterou Husovice náleží, poděkoval všem, kteří se na přípravě panelu a vzpomínkové události podíleli. “Díky neformálním rozhovorům se také zjistilo, že se přišly podívat vzdálené sestřenice pana Františka Xavera Halase, které se s ním ještě nikdy nepotkaly,” doplnil Maleček.

O pamětní desce se jedná

Jak uvedl, v jednání je také zřízení pamětní desky na jednom z domů, se kterým je spjato básníkovo dětství. Tomuto záměru však majitelé domů, včetně toho rodného, zatím nejsou nakloněni.

Autor: pjk, foto: Martin Maleček, Erik Měkyna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*