Gazdík, Polčák, Redl. V pražské Stoce vane zápach ze Zlínského kraje

Petr Gazdík, končící ministr školství a otec zakladatel hnutí STAN.

Kauza systematické korupce v pražském dopravním podniku vedla k zemětřesení ve vládním hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Figurují v ní jména hned několika klíčových osob hnutí, kteří svou kariéru začínali ve Zlínském kraji. Souvislost to přitom není náhodná.

Policie vyšetřuje kauzu kolem Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), přirovnávanou k brněnskému případu s krycím názvem Stoka. Podle kriminalistů organizovaná skupina jedenácti obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku, aby mohli spřátelení manažeři ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Do skupiny patřil mimo jiné náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Hlavou skupiny byl podle vyšetřovatelů lobbista Michal Redl původem Zlína, který měl blízko k Radovanu Krejčířovi. Kauza dopadla na další klíčové politiky STAN, Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka, kteří s Redlem udržovali podezřelé styky. Všechny pojí skutečnost, že jsou spjati se Zlínským krajem.

Osa Zlín–Praha

Petr Gazdík se rozhodl podat demisi na funkci ministra školství k 30. červnu. V případu kolem DPP nepatří mezi podezřelé, média ale informovala o jeho schůzce s Redlem v zabezpečené kanceláři, společné dovolené v Alpách a komunikaci přes zašifrovaný telefon.

„Necítím se ničím vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU,“ napsal na svém Twitteru Gazdík.

Končící místopředseda hnutí pochází z Uherského Hradiště. Mezi lety 2002–2010 zastával funkci starosty obce Suchá Loz. V roce 2008 se stal zastupitelem Zlínského kraje. S Redlem se patrně sblížil v této době. Letos po čtrnácti letech na funkci krajského zastupitele rezignoval. Odůvodnil to vytížeností prací ministra školství.

Gazdík je jednou z klíčových hnutí STAN od jeho samotného vzniku. V roce 2004 spoluzakládal hnutí Nezávislí starostové pro kraj, zájmové uskupení komunálních politiků ve Zlínském kraji před krajskými volbami. V roce 2008 se hnutí rozšířilo i do Středočeského a Libereckého kraje, kde se spojilo se subjektem Starostové pro Liberecký kraj, mezi jehož zakladatele patřili Jan Farský a Martin Půta. O rok později se hnutí přeměnilo v celostátní hnutí Starostové a nezávislí, první předsedou se stal právě Petr Gazdík.

Bývalý místopředseda STAN Stanislav Polčák se narodil ve východomoravském Slavičíně, vyrůstal v obci Vysoké Pole. Vystudoval práva v Praze, kde také trvale zakotvil. Později se stal členem pražské organizace STAN. Dnes oznámil, že pozastavuje své členství v hnutí s poukazem na kontakty na zlínského hazardního bosse a vlivného lobbistu Redla.

„Odmítám, abychom byli s Petrem Gazdíkem dáváni na roveň s Petrem Hlubučkem. Přesto plně vnímám, že moje dřívější známost s Michalem Redlem, kterou jsem nikdy netajil, ubližuje hnutí ve světle současného vyšetřování,“ uvedl Polčák. S Redlem měl Polčák konzultovat nominace na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu už před pěti lety.

Přečtěte si  Od Obřích skal na Šerák serpentinami: Úprava poškozené pěšiny v Jeseníkách začne v červnu

Polčák na funkci místopředsedy STAN rezignoval už letos v březnu. Učinil tak kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění pro obce v souvislosti s výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Nárokoval si tehdy 7,7 milionu korun.

Samotný lobbista Michal Redl pochází ze Zlína. Úzce spolupracoval s nechvalně proslulým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který dlouhodobě pobývá ve vězení v Jihoafrické republice.

Redl byl v minulosti obviněn v kauze Technology Leasing a M5, kdy se měl dopustit stamilionového podvodu. Jeho trestní stíhání ale bylo přerušeno z důvodu soudem uznané duševní choroby. V současnosti znovunabyl svéprávnosti. Policejní vyšetřovatelé jej označili za hlavu organizované skupiny v probíhající kauze kolem DPP.

Redlův otec Petr Redl podniká v oblasti hazardu, vybudoval firmu Gambler Zlín. Hnutí STAN v minulosti podpořil výraznou finanční částkou podobně jako další hazardní boss spjatý s krajskou politikou ve Zlínském kraji Ivo Valenta.

Zajímavou okolností je, že ve Zlíně vyrůstal i pražský primátor Zdeněk Hřib. Stejně jako Polčák se narodil ve Slavičíně, jen o rok později.

Širší vedení hnutí STAN. Za poslední půlrok se výrazně ztenčilo.

Zbyl jediný řadový místopředseda, Farský studuje v USA

Poslední půlrok přinesl citelné ztráty vedení hnutí STAN. V březnu rezignoval na post řadového místopředsedy Stanislav Polčák, 12. června náhle zahynul Věslav Michalik, když mu na rodinné dovolené selhalo srdce. Michalik byl v minulosti spojován s několika kauzami, což vedlo ke stažení jeho nominace na post ministra průmyslu a obchodu. O týden později oznámil konec ve funkci místopředsedy hnutí Petr Gazdík.

Z řadových místopředsedů STAN tak zbyla pouze poslankyně a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová. Prvním předsedou zůstává Jan Farský, který ovšem pobývá na studijním pobytu v USA na Oregon State University. Po delším váhání kvůli tomu rezignoval na funkci poslance. Předsedou hnutí STAN je od roku 2019 Vít Rakušan, nynější místopředseda vlády Petra Fialy.

Autor: pjk, foto: Facebook Petr Gazdík, hnutí STAN

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*