Grand Prix ovládl Viviani. Přilbu Moravy vyhrál Pietrula z Dukly Praha

Přilba Moravy - stupně vítězů

Italský profesionál a olympijský vítěz Elia Viviani dle očekávání vyhrál dráhové omnium Grand Prix Favorit Brno. Přilbu Moravy ovládl po třech letech opět závodník z České republiky, konkrétně Nicolas Pietrula z Dukly Praha.

Favorit Viviani nezaváhal

Famózní italský závodník Elia Viviani dle očekávání vyhrál dráhové omnium Grand Prix Favorit Brno. Od druhého v pořadí Poláka Damiana Slaweka jej sice v cíli dělilo 13 bodů, ale celkový průběh závodu tak jednoznačně nevyzníval.

Do poslední disciplíny omnia, kterou je bodovací závod jednotlivců, vstupoval Viviani na druhém místě se ztrátou deseti bodů právě na Poláka. Ještě v polovině “bodovačky” na 25 km se tito dva jezdci doslova prali o každý bod a soustavně se střídali ve vedení. Více zkušeností však v závěru potvrdil Viviani a zaslouženě zvítězil.

Na stupních je ještě doplnil na třetím místě další Ital Davide Plebani. Nejlepším Čechem byl na sedmém místě Petr Kelemen z Dukly Praha a nejlepším jezdcem pořádající Tělovýchovné jednoty Favorit Brno byl Jan Voneš, který dokončil dvanáctý.

V ženském závodě zvítězila Němka Franziska Brauße. Na druhém místě skončila Lea Lin Teutenberg a třetí pak duklačka Kateřina Kohoutková. V juniorech překvapil prostějovský René Smékal, který zvítězil před favorizovaným Rakušanem Timem Waflerem. Bronz bral opět duklák Matyáš Janoš.

Po dramatickém průběhu ovládl Přilbu Moravy Pietrula z Dukly Praha

Pietrulův úspěch se ale nerodil jednoduše. Od úvodních kol se do úniku vydal další jezdec pražské Dukly Petr Kelemen, který poctivě sbíral body a držel se na průběžně vedoucí pozici. V průběhu první poloviny závodu se několika jezdcům podařilo získat okruh náskoku a tím se dostat do vedení. Mezi nimi byl i Pitrula. Kelemen však zůstal v hlavním poli a ačkoliv měl na svém kontě největší bodový zisk, do čela se vyšvihl jeho týmový kolega.

V dalším průběhu rychlého závodu se podařilo opět několika dráhařům získat kolo náskoku a některým dokonce opakovaně. Ve vedení tak byli dva jezdci, kterým se podařilo získat celkem 4 kola náskoku. Jedním byl právě Pietrula a tím druhým polský dráhař Daniel Staniszewski a zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto.

Velké drama však 10 okruhů před koncem přichystal Petr Kelemen, který závodí v elitní kategorii teprve prvním rokem. Dostal se do úniku a na hlavní pole postupně získal náskok až polovinu brněnského oválu. V té době na vedoucí duo ztrácel kolo, na body však suverénně vedl, takže pokud by se mu podařilo dojet hlavní pole o kolo, dostal by se na vedoucí místo. Diváci jej hnali kupředu, jeho snaha však vyšla naprázdno a před posledním bodováním již bylo o výsledku závodu rozhodnuto.

Na prvním místě tedy dojel Nicolas Pietrula (Dukla Praha) se ziskem 106 bodů a 4 okruhů náskoku, druhý skončil polský jezdec Daniel Staniszewski se ziskem 63 body a 4 okruhů náskoku a třetím byl Petr Kelemen (Dukla Praha) se 133 body a 3 okruhy náskoku.