Havířov chystá energeticky úsporný projekt jaký nemá na Moravě ve Slezsku obdoby. Oživí desítky objektů

Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po třinácté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. První místo si odnáší město Havířov. Odborná porota ocenila na dosud investičně největším městském projektu EPC především jeho komplexnost.

V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt na Moravě ve Slezsku. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajících osvětlení za moderní led svítidla, kterých bude téměř 19 tisíc, osazení více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti nebo zateplení stropů a střech. Projekt je výjimečný hned v několik ohledech: rozsahem a výší investice do modernizace, komplexností, důrazem na OZE a chytré technologie.

Náklady na realizaci energeticky úsporných opatření činí 151 milionů korun, ale roční úspory představují 14,6 milionů korun. Ty má navíc město smluvně garantováno po dobu deseti let poskytovatelem. Projekt může posloužit za vzor, jak modernizovat budovy a snižovat jejich spotřebu energie, navíc s ekologickým přínosem, i dalším městům a obcím.

Vše jsme začali připravovat v roce 2021. Našim cílem je snížit energetickou náročnost městských objektů, a tedy naše provozní náklady. V tomto případě o více než 44 procent. Důležitý pro nás je také ekologický aspekt. Tato úspora představuje snížení emisní zátěže o 2 036 tun ročně, a to se na Ostravsku počítá,“ dodává primátor Havířova Josef Bělica, který na slavnostním vyhlášení cenu osobně převzal.

Projekt zahrnuje více než 20 městských objektů

Energetická revoluce v Havířově zahrnuje komplexní modernizaci a úspory energie ve více než dvaceti městských objektech. Od kulturních domů přes školy až po samotný magistrát – všechny tyto budovy se dočkají inovací, které zlepší nejen jejich energetickou efektivitu, ale také celkové životní prostředí ve městě.

Jednou z nejzajímavějších novinek bude instalace chytrých termostatických ventilů v čtrnácti objektech. Tyto ventilátory budou součástí pokročilého systému IRC (individual room control), umožňujícího přizpůsobit teplotu v každé místnosti podle aktuálních potřeb a využití.

Přečtěte si  Stavba Horácké arény v Jihlavě nabírá obrátky: Pět jeřábů a desítky pracovníků zajistí, aby byla ještě letos pod střechou

Tento ambiciózní projekt představuje nejen krok vpřed k modernějšímu a energeticky úspornějšímu městu, ale také ukazuje závazek Havířova k ochraně životního prostředí a podpoře udržitelného rozvoje. Havířov tak nastavuje laťku vysoko a stává se příkladem pro ostatní města u nás i ve světě.

EPC: Energetické služby se zárukou úspor (Energy Performance Contracting – EPC) představují netradiční způsob ke snížení energetické náročnosti budov a k dosažení průkazných úspor energie a peněz. Jeden smluvní partner provede všechny dílčí etapy od návrhu a vyprojektování úsporných opatření přes jejich přípravu a realizaci až po uvedení do provozu a zaškolení personálu. Na realizaci dodavatel v případě potřeby a zájmu poskytuje dodavatelský úvěr, který zákazník splácí až ze skutečně dosažených úspor. Veškerá technická a ekonomická rizika projektu nese dodavatel. Pokud úspor není dosaženo v garantované výši, dodavatel hradí celý deficit. Nedílnou součástí EPC je důsledný energetický management. Investice do projektu metodou EPC mají obvykle návratnost 6 až 10 let.

Autor: red Zdroj a foto: Město Havířov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*