Helfštýn láká na novoroční výstup, po opravě trhl návštěvnický rekord

Hrad Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou

Největší moravský hrad Helfštýn v sobotou 8. ledna mimořádně otevře své brány návštěvníkům. Turisty láká na novoroční výstup, který má dlouholetou tradici. Každý rok se setká s velkým ohlasem. Hrad navíc během loňské sezony překonal návštěvnický rekord. Napomohla tomu oceňovaná rekonstrukce hradního paláce.

Loni se novoroční výstup na Helfštýn nekonal, zapříčinila to koronavirová opatření. Letos už mu nic nebrání, přesto proběhne v omezeném režimu. “Akce bude kvůli současné situaci probíhat pouze ve venkovních prostorách nádvoří, interiéry zůstanou uzavřené. Týkat se to bude také torza hradního paláce,” uvedl podle veřejnoprávní České televize kastelán hradu Jan Lauro.

Novoroční výstup patří mezi mimořádně atraktivní události v životě hradu. Při posledním ročníku v roce 2021 se jej zúčastnilo téměř pět tisíc lidí. Návštěvnost navíc může podpořit nedávná rekonstrukce torza renesančního paláce, které získalo řadu ocenění. Novinka se podepsala pod vysoký nárůst návštěvnosti. Přestože se nekonal novoroční výstup ani řada kulturních akcí, během loňského roku na Helfštýn zavítalo více než sto tisíc lidí.

V minulosti neodradil mráz ani kalamita

Helfštýn zůstává od podzimu uzavřen, týden před novoročním výstupem tak musí jeho zaměstnanci připravit největší moravský hrad na příliv turistů. Podle kastelána nelze počet účastníků dopředu odhadnout. V předchozích letech nicméně neodradil mráz, sněhová kalamita ani déšť. Například v roce 2017 na Helfštýn vystoupalo na dva tisíce lidí, přestože bylo 18 stupňů pod nulou.

Správa hradu stanovila jednotné vstupné 20 korun. Helfštýnská nádvoří si budou moct zájemci projít v sobotu 8. 1. od 8:00 do 15:00. Hrad se po novoročním výšlapu opět zazimuje, znovu se otevře první březnový víkend.

Zdroj: hrad Helfštýn, foto: atelier-r

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*