Historii předválečného opevnění odhaluje výstava v objektu Čížovské celnice s názvem Podyjí 1938

Jan Lakosil při komentované prohlídce před Řopíkem nedaleko celnice.

V sobotu 3. června začala dvěma komentovanými prohlídkami letošní výstava s názvem Podyjí 1938, která bude pro návštěvníky přístupná až do konce září. Připravil ji historický badatel a spisovatel Jan Lakosil se svým týmem ve spolupráci se Správou NP Podyjí. Zmíněný odborník se dlouhodobě věnuje terénním výzkumům a dokumentaci předválečného i poválečného opevnění v pohraničních oblastech. Návštěvníky zavádí prostřednictvím vystavených historických fotografií a artefaktů do roku 1938 a ukazuje, jak přípravy na válku proměnily Podyjí.

Zahájení výstavy letos doprovodily dvě komentované prohlídky. První z nich se mimo přihlášených zájemců zúčastnili i rakouští přátelé, například ředitel NP Thayatal Christian Übl nebo hardecký archivář Herbert Bednarik.

Při komentované prohlídce, kterou vedl přímo kurátor Jan Lakosil, si vedle výstavy samotné mohli návštěvníci prohlédnout i jinak nepřístupný bunkr, který je součástí budovy celnice. Seznámili se s tím, jak oblast v okolí mostu připravovala československá armáda na začátek války a v krajině vyhledali i další pozůstatky na pohnuté dění roku 1938.

Výstavu, která je umístěna v objektu bývalé československé celnice u mostu do Hardeggu, vyprodukovala Správa Národního parku Podyjí a potrvá až do 30. září. Do konce srpna bude otevřena denně od 10 do 17 hodin, v září pak ve stejný čas o víkendech a svátcích. Další komentovaná prohlídka bude uspořádána v zářijovém termínu, který ještě bude upřesněn.

Autor: red Zdroj a foto: Správa národního parku Podyjí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*