
Dresy hokejové reprezentace České republiky projdou další změnou. Po zavedení stylizovaného českého lva, který nahradil státní znak obsahující i symboly Moravy a Slezska, dochází k úpravě názvu státního celku. Místo ustáleného mezinárodního názvu Czech Republic prosadilo vedení Českého svazu ledního hokeje nápis Česko.
V nových dresech mají státní reprezentace ČR nastupovat při mistrovstvích světa, turnajích a přátelských zápasech. Úprava se naopak netýká olympijského turnaje v Pekingu v příštím roce, na kterém bude reprezentace hrát ve dříve schválených dresech se státním znakem. Jako první se v upravených dresech představili reprezentanti do sedmnácti let při trojutkání s Ruskem minulý týden.
Vedení Českého svazu ledního hokeje při obhajobě novinky argumentovalo tím, že řada členů Mezinárodní hokejové federace uplatňuje stejný přístup a v komunikaci používají krátký název státu. Oficiální název Česko byl navíc z pověření vlády schválen již v roce 1993. “Zatímco víceslovný politický název s formou státního zřízení se používá především v diplomacii a právních dokumentech, ve zkrácené podobě se doporučuje pro ostatní oblasti včetně například sportu,” uvedlo přímo v tiskové zprávě vedení svazu.
Morava a Slezsko nejsou žádné Česko
Vysvětlení hokejových funkcionářů však mnoha příznivcům reprezentace ČR nestačí. Navzdory oficiálnímu schválení není alternativní název “Česko” vžitý a budí nevoli. Na zpravodajských serverech a sociálních sítích se objevují komentáře s požadavkem, ať se na dresech používá Česká republika, když už došlo k opuštění mezinárodního názvu.
Silné hlasy se ozývají zejména od obyvatel na Moravě a ve Slezsku. Často se skloňuje známé heslo “Morava a Slezsko nejsou žádné Česko”. “To nás Moraváky a Slezany zase chtějí pořádně naštvat .Česká republika prezentuje společné území, kde žijeme. Já teda v Česku nežiju, já žiju na Moravě a su Moravák,” zní například kritický komentář Jana Smutného.
Přečtěte si: Český lev nereprezentuje celou ČR, chybějí symboly Moravy a Slezska.
Největší odpor ovšem vyvolává přetrvávající stylizovaná hlava lva, která připomíná znak firmy Scania. Někteří kritici navíc poukazují na to, že z reprezentace ČR se stává tým Čech, čemuž odpovídají i dominantně použité barvy bíločervené bikolóry.
“Nebýt nápisu a znaku Scanie, tak si myslím že hraje Sborná. Tady se někdo rozšoupl s fantazií. Kde je modrá?” ptá se Pavel Syřínek. “Stačilo by to přece i bez toho názvu. Pořádný státní znak, jak to bývalo. Na tento paskvil se nedá dívat,” shrnuje Pavel Janás.
Patrioti odpověděli moravským dresem
Na zmizení znaku Moravy z dresů hokejové reprezentace ČR už dříve zareagovala část moravských patriotů. Vytvořili vlastní dres plný moravské symboliky.
“Velký znak ČR na hrudích našich hokejistů nás udržoval v naději, že Morava patří do tohoto státu, že hokejisti reprezentují i nás. Hrozby, žádosti ani prosby směřované do Prahy nepomáhají. Nezbývá nám nic jiného než vytvořit si vlastní moravský dres, ve kterém budeme moci hrdě fandit týmu, který je i náš moravský,” vysvětlil před časem iniciátor vzniku nového dresu Jiří Máca, který provozuje internetový obchod Moravský patriot. Moravský dres lze zakoupit na stránkách tohoto e-shopu.

Autor: pjk, foto: Český svaz ledního hokeje, Moravský patriot
Odporné a současně nepochopitelný přístup Čechů k Moravanům či Slezanům ostatně i k symbolům státu zvaném ČR. Vůbec se nedivím sílícím hlasům některých radikálnějších Moravanů k osamostatnění. Prostě s Čechama se asi opravdu nedá na ničem domluvit.
Podle § 3 zákona 4. 352/2001 o užívání státních symbolů České republiky
(1) Velký státní znak …g) se užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku.
Toto ustanovení zákona není dodržovano. Nechápu, proč se toho nechytí moravští právníci.
Ano je to tak, zákon který Češi stejně nedodržují ( nejenom případ st. symbolů, ale i další včetně ústavy ). Kdyby to bylo za Slováků tak ti by už řvali , Moravané jenom tiše konstatují , že to není jejich reprezentace, nebo si zanadávají na df. To je důvod ,že s Moravou Češi zametají a neberou ji vážně.
Srovnání Slováků a Moravanů není úplně férové. Obě země sice pocházejí z původní ranně středověké Moravy, ale Slováci byli dlouhá staletí součástí koruny Uherských panovníků, kdežto Moravané jednou ze zemí tzv. Koruny Čechů. To mělo vliv na značně odlišné právní prostředí a právní zvyklosti. Nakonec se slovenští nacionalisté v Horních Uhrách rozhodli vytvořit dokonce vlastní mluvnici a slovník, poněkud odlišný od původní moravštiny, kdežto obyvatelstvo Moravy jako jedné ze zemí tzv. Koruny Čechů podlehlo podvodu tzv. národních buditelů (šovinistů) v Českém království a uvěřila jejich planým slibům o právu na autonomii Moravy, které se posléze postupnou sérií dalších podvodů vypařily jak pára na hrncem. Naše dnešní situace je proto nesrovnatelně složitější, než situace Slováků v letech 1918, 1948, 1968 i nyní po roce 1989.
Ano nyní je ” naše situace nesrovnatelně složitější než situace Slováků “. Ale uvědomme si , že Morava byla 900 roků samosprávná země a nyní je velké NIC. Slováci nikdy nebyli státem a nyní mají SAMOSTATNOST . Rozdíl je ten , že Slováci byli slyšet a věděli co chtějí. Moravané mlčí s ohledem na Čechy , nebo jsou slyšet sporadicky. Současný ohled Moravanů na Čechy je podobný ohledu našich předků.
Částečně lze souhlasit, ale Slováci a Češi existovali většinu psané historie ve značně odlišných státoprávních systémech. Ne tak Češi a Moravané. Morava byla nejprve zbavena svých elit, pak rozdrobena na několik tzv. údělů, potom podvázána lenní (feudální) vazbou na panovníka v Čechách a nakonec zrušena z vůle většinové státní moci úplně. Slovensko, byť většinu času prakticky neexistující, bylo na Čechách vždy nezávislé nebo přinejmenším státoprávně hodně odlišné. Výsledkem byl i mírně odlišný úřední jazyk. Výchozí pozice Slovenska vůči Čechám je tím, že mu podařilo vymanit se z moci na hlavu poražené Uherské koruny, dlouhodobě podstatně výhodnější. Jak navrhujete nyní řešit situaci právně neexistující Moravy? Jak vyburcujete nějaké “povstání lidu”, když ve volbách dává “lid” moravské věci podporu cca 0,3% a při anonymním sčítání se k jiné než české národnosti lidé v podstatě stydí přihlásit? A rozhodující většina Moravy je vlivem ideologické “masáže” navíc přesvědčena o svém “češství”.
Bohužel podle citovaného předpisu mají reprezentanti ČR pouze právo tento státní symbol (velký státní znak) užívat, nikoliv povinnost. Je třeba si uvědomit, že zákonodárce je plně ovládán většinou, složenou z českých šovinistů, kteří nutí vydávat obecně závazné předpisy tak, aby sloužili jejich partikulárním zájmům, nikoliv nějakým “obtěžujícím menšinám”, jakou jsme například my na Moravě.
omlouvám se, “sloužily” 😉
Pane Kolářský,
nevím, proč si myslíte, že je to jen právo.
Ve stejném paragrafu zákona, odstavec c) se má znak používat k vyznačení státních hranic ČR.
To je jen taky právo, nebo povinnost?
Pane Fencle předpis je třeba vnímat jako celek, např. podle § 2 písm. u) jsou sportovci při reprezentaci České republiky pouze tzv. “oprávněnými osobami”, tedy nikoliv tzv. “osobami povinnými”. Stejně tak všechny ostatní subjekty v § 2 pod písmeny a) až t), všichni tito velký státní znak užívat mohou, ale nemusí. Povšimněte si, že např. obě sněmovny parlamentu přešly na hojné užívání stylizovaného dvouocasého kocoura namísto státního znaku, protože jsou pouze oprávněni, nikoliv povinni. Povinnost má naopak chráněná krajinná oblast, která má zákonem přesně vymezeno, kam malý státní znak umístit musí a nemůže v takových případech použít např. velký státní znak nebo nějakého stylizovaného kocoura nebo dokonce nějakou “Scanii”, a už vůbec ne některou z našich orlic. Jak jsem psal, zákon o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je tvořen českou většinou pro Čechy a na přání nás Moravanů se moc neohlíží.
Pane Kolářský, možná máte pravdu, ale nemyslím si, že bylo záměrem zákonodárce určit pouze jako oprávněné osoby např. prezidenta, vládu atd.
Účelem paragrafu 2 bylo vymezit ty osoby, které znak používat mohou rozumějme např. na svých dokumentech. Ostatní nejmenované osoby státní znak používat oficiálně nemohou.
V tom je tedy ta oprávněnost, a ne, že si např. vláda řekne, nebudeme užívat státní znak.
Dále, paragraf 3 jednoznačně určuje, že státní znak se na dresech užívá. Realita je však jiná, na dresech se neužívá. Faktický stav je tedy v rozporu s ustanovením zákona.
Jak jsem psal, divím se, že to moravští právníci neženou dál, zákon není v tomto ohledu dodržován.
Pokud jde o vyznačení státních hranic, jde také jen o právo a nikoliv povinnost. Na mnoha místech hranice jsou jen “patníky” s písmeny C.
Ještě pro Vás doplňuji citaci z důvodové zprávy, kterou vláda předložila při projednávání zákona v parlamentu: “Oprávněné osoby uvedené v § 2 velký státní znak BUDOU MOCI užívat v zákonem stanovených případech, např. sportovci na dresech při reprezentaci České republiky…”, konec citace. Zdůrazňuji ještě jednou – budou moci, nikoliv budou muset nebo budou povinováni atp. Sportovcům rozhodně zákon nepřikazuje užívat velký státní znak. Bohužel. Za současného stavu předpisu s tím ani elitní právníci nic nenadělají, ani Ústavní soud (ÚS), pokud by byla podána ústavní stížnost na neužívání velkého znaku reprezentujícími sportovci, nemůže nic do zákonů přidávat, tedy ani žádnou povinnost sportovcům, ÚS může pouze části zákona rušit. Taková právní cesta by byla mrháním času, silami a penězi.
Od te doby co tam maji toho ‘lva’ tak je mne repre a jeji vykony lhostejna. Spis jim preju at se jim nedari. Takovou reprezentaci nemohu povazovat za svou.
Přesně.
V případě reprezentace a práva nosit (velký) státní znak je nutno se na věc podívat také z hlediska cti a morálky.
Reprezentanti dostali právo používat (velký) státní znak jako symbol celého státu (celé republiky), který v soutěžích zastupují a kde mají v jeho jméně podávat ty nejlepší výkony. přičemž jsou povinni chovat se tak, aby byli jeho důstojnými vyslanci.
Pokud státní symbol z nějakých důvodů odmítnou, pak to znamená, že nesplňují základní výše popsané podmínky a nelze na ně nahlížet jako na reprentaci státu.
Za starých dob bylo pro rytíře tou nejvyšší ctí nosit erb svého pána (barona, hraběte, knížete, vévody, krále, císaře – čím výše v hierarchii, tím je erb pochopitelně komplikovanější, protože zahrnuje více symbolů). Rytíř, který zahodil korouhev s erbem / znak upadl v opovržení.
Takže lze jenom souhlasit s příspěvkem “Jiri 9. 11. 2021 (9:25)
Od te doby co tam maji toho ‘lva’ tak je mne repre a jeji vykony lhostejna. Spis jim preju at se jim nedari. Takovou reprezentaci nemohu povazovat za svou.”
Slova o důstojnosti vyslanců lze jen podpořit, když se “stydí” za velký státní znak, nezasluhují naší úcty 🙁
To, co jsem napsal o reprezentantech, platí i pro diplomatická zastoupení ČR ve světě. Proti duchu zákona se prezentují velvyslanectví / generální konzuláty České republiky pouze malým státním znakem. Je tedy jasné co zastupují – pouze Čechy, nebo lépe řečeno jen Prahu.
https://www.mzv.cz/jnp/en/diplomatic_missions/missions_of_the_czech_republic_abroad_1.html#embassies