Holický les na kraji Olomouce by se mohl dočkat dalších atraktivních prvků. V plánu je hřiště i obnova třešňové aleje

Procházky, jízda na kole nebo in-line bruslích, pobyt mezi loukou a stromy. Holický les je krajinným prvkem, který zejména obyvatelům průmyslové čtvrti Holice přibližuje přírodu. Tato přírodní plocha se zrodila díky investicím města a vytrvalé snaze dobrovolníků ze spolku Holický les. Primátor Olomouce Mirek Žbánek a jeho náměstek Otakar Bačák se zde setkali s předsedkyní spolku Ivanou Kalodovou a dalšími obyvateli Holice. Bavili se o dalším rozvoji lesoparku, o cyklostezce i o obnově dalšího krajinného prvku v jeho blízkosti.

„V rámci našich pravidelných zelených pátků jsme se s kolegy vydali do Holického lesa, kde jsme se byli podívat na úctyhodný výsledek mnohaleté práce Spolek pro Holický les. Ten ukazuje, že když vynaložíte hodně osobní námahy a energie, dá se splnit i sen, který se původně zdá jako bláznovství,“ vysvětlil důvod cesty do Holického lesa primátor Žbánek. „Projednali jsme také další možnosti rozvoje tohoto lesoparku.

Na místě se jednalo o myšlence vybudovat u stávajícího odpočívadla dětské hřiště s venkovní workoutovou posilovnou. Toto hřiště sice zatím v městském rozpočtu zahrnuto není, budou se ale hledat zdroje na jeho realizaci. V úvahu připadá i využití peněz, kterými disponují komise městských částí na estetizaci veřejného prostranství. Vše je ovšem věcí dalších jednání! Jinou budoucí součástí lesoparku má být stezka pro in-line bruslaře. Ta vznikne mezi částmi, kde dnes již úspěšně rostou stromy. Její trasa je v projektu Holického lesa vytyčena.

Holický les je naše oblíbená zelená oáza. Stromy se zelenají, rozkvetlé louky jsou plné kopretin a nadšení lidí, kteří sem chodí na procházky, stále trvá. Pro děti bychom nyní rádi umístili do prostoru hřiště a pro další návštěvníky drobný mobiliář,“ uvedla k plánům rozvoje lesoparku Ivana Koldová.

Obnovy se snad dočká i třešňová alej

Trasou, kudy povede v budoucnu cyklostezka, se pak primátor s dalšími vydal k bývalé třešňové aleji. „I když tomu místní lidé ze zvyku pořád říkají třešňovka, z aleje dnes zbývá už jen pár starých dožívajících stromů. Shodli jsme se na tom, že stojí za to alej obnovit. A až se podaří, věřím, že se stane dalším z míst, kam mohou lidé z Holice i celé Olomouce chodit na výlety,“ konstatoval primátor Mirek Žbánek. Na pořízení nových ovocných stromů by bylo možné využít i dotaci.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: red Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*